Λίγες μόλις ώρες μετά την τρομερή του εμφάνιση στην άτυπη πρεμιέρα του στον κόσμο του ΝΒΑ κόντρα στους Utah Jazz, o Chet Holmgren δε συνέχισε την παρουσία του στη Summer League της Salt Lake City με μια αντίστοιχη βραδιά, με τον 20χρονο σέντερ να μένει στους 11 πόντους (3-11 σουτ, 1-6 τρίποντα, 4-4 βολές), τα 12 ριμπάουντ, τις 2 τάπες και τα 2 λάθη σε 26 λεπτά συμμετοχής.

Σίγουρα τα νούμερά του ήταν και πάλι σε μοναδικά επίπεδα, αλλά το γεγονός πως εκτέθηκε ανεπανόρθωτα από τον Undrafted και με μηδέν συμμετοχές στο επίπεδο του ΝΒΑ Lofton Jr. κρούει τον κώδωνα του κινδύνου για τον νεαρό των Oklahoma City Thunder -οι οποίοι πάντως δε δυσκολεύτηκαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησή τους κόντρα στους Memphis Grizzlies (87-71) έχοντας τον Josh Giddey σε μεγάλη ημέρα (14 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα, +24 σε 28 λεπτά).

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.

Από την άλλη μεριά, στο ματς που ακολούθησε το προαναφερθέν, οι Philadelphia 76ers έστω και δύσκολα κατόρθωσαν να φτάσουν εν τέλει στην πρώτη τους καλοκαιρινή νίκη κάμπτοντας την αντίσταση των οικοδεσποτών Jazz στο νήμα με 86-82.

Ο Charles Bassey ήταν ο άνθρωπος του αγώνα για τους νικητές, με τον δευτεροετή σέντερ να τελειώνει την εν λόγω αναμέτρηση με 17 πόντους (7-12 σουτ, 3-4 βολές), 9 ριμπάουντ (τα 2 επιθετικά) και 4 κλεψίματα, την ίδια στιγμή που υπέπεσε σε 4 λάθη και 5 φάουλ.