Το πιο συναρπαστικό παιχνίδι της χθεσινής (10/7) βραδιάς αλλά και της φετινής Summer League μέχρι στιγμής δεν ήταν άλλο από το απίθανο σε εξέλιξη ματς των Orlando Magic και των -πρωταθλητών της SL στην Καλιφόρνια- Sacramento Kings, όπου οι πρώτοι κατάφεραν εν τέλει να επικρατήσουν στην 2η παράταση με 94-92.

Τα τρομερά στοιχεία της εν λόγω αναμέτρησης δεν είναι τόσο το τελικό σκορ αυτό καθ’ αυτό αλλά το πως φτάσαμε εκεί, αφού αρχικά οι «Βασιλιάδες» κατόρθωσαν να επιστρέψουν σε ένα ματς που έμοιαζε χαμένο σβήνοντας το -18 στον πίνακα του σκορ με 2 περίπου λεπτά να απομένουν -με τον Murray να είναι ο άνθρωπος που μετά από κλέψιμο των συμπαικτών του με 5” στο ρολόι εκτέλεσε δίχως πολλή σκέψη από το τρίποντο και ισοφαρίζοντας σε 86-86 έστειλε το ματς στο έξτρα τρίλεπτο!

Εκεί, ένα φάουλ για τρεις βολές που κέρδισε λίγο πριν το φινάλε ο Cannady έστειλε το ματς στη 2η παράταση (92-92), όπου σύμφωνα με τους κανονισμούς της λίγκας όλα κρίνονται στο πρώτο καλάθι που θα επιτευχθεί -σαν το χρυσό γκολ παλαιότερα στο ποδόσφαιρο.
Έτσι, ο Emmanuel Terry, που έχει περάσει και από τον Ερυθρό Αστέρα της EuroLeague, σκόραρε από κοντά λίγο μετά την έναρξή της και χάρισε στους «Μάγους» τη δεύτερη νίκη τους στο θεσμό.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 44-42, 70-59, 89-89
Οι παρατάσεις: 92-92, 94-92

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.

Από εκεί και πέρα, εκτός των άνετων νικών των Toronto Raptors, Miami Heat, LA Clippers και Porltand Trail Blazers επί των Philadelphia 76ers, Boston Celtics, Memphis Grizzlies και New Orleans Pelicans, αντίστοιχα, το ματς που ξεχώρισε ήταν το ντέρμπι των rookies Jabari Smith Jr. και Chet Holmgren (νούμερο 3 και 2, αντίστοιχα, του φετινού Draft) στο Houston RocketsOklahoma City Thunder.

Αν και το τελικό σκορ ήταν αρκετό για να τραβήξει τα βλέμματα άπαντων (90-88 οι Ρουκέτες) αυτό που κυριάρχησε περισσότερο δεν ήταν άλλο από την τρανή δυστοκία των δύο νεαρών που πέτυχαν συνολικά 24 πόντους με 29 σουτ!

• Jabari Smith Jr.: 12 πόντοι | 5-19 σουτ, 2-9 τρίποντα, 4 λάθη
  • Chet Holmgren: 12 πόντοι | 3-10 σουτ, 0-1 τρίποντο, 6-6 βολές, 4 λάθη