Οι Pelicans έκλεισαν με ιδανικό τρόπο μία σειρά τριών εκτός έδρας αγώνων. Έπειτα από δύο συνεχόμενες ήττες στο Portland, οι “πελεκάνοι” άλωσαν το Denver με 113-108, σημειώνοντας την 3η συνεχόμενη νίκη τους στο συγκεκριμένο γήπεδο.

Ο Brandon Ingram (30 πόντοι, 8 ασίστ) και ο Zion Williamson (30 πόντοι) οδήγησαν τη Νέα Ορλεάνη (18-24) στην 3η συνεχόμενη νίκη στο Pepsi Center, ενώ άκρως παραγωγικός ήταν και ο Nickeil Alexander-Walker (20 πόντοι).

Ο Nicola Jokic σημείωσε το 52ο τριπλ-νταμπλ της καριέρας του (29 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ) και μαζί με τον Jamal Murray (23 πόντοι, 7 ασίστ) ήταν οι πρώτοι σκόρερ των Nuggets (25-17), ωστόσο αμφότεροι αστόχησαν σε δύο τρίποντα που θα μπορούσαν να στείλουν το ματς στην παράταση με το σκορ 106-109 και λιγότερο από μισό λεπτό να απομένει.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα έπειτα από 3 σερί νίκες για το Denver, το οποίο ναι μεν σούταρε λίγο καλύτερα (50% έναντι 48,2% των “Pels”), εντούτοις έχασε τις μάχες των ριμπάουντ (37-45).

Τα δωδεκάλεπτα: 30-22. 51-58, 80-83, 108-113