Τα παιχνίδια της ημέρας (2/5) κατάφεραν να κερδίσουν οι Philadelphia 76ers και Denver Nuggets που πήραν προβάδισμα στα ημιτελικά κόντρα σε Boston Celtics και Phoenix Suns, αντίστοιχα.

Boston Celtics – Philadelphia 76ers 115-119

Με ένα πολύ μεγάλο τρίποντο του ασταμάτητου (και) χθες James Harden 8 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, οι 76ers κατάφεραν να περάσουν μπροστά στη Βοστόνη και εν τέλει να… κλέψουν το Game 1 της μεταξύ τους σειράς για τα ημιτελικά της Ανατολής ακόμα και αν αγωνίζονταν χωρίς τον Joel Embiid!

Ο Μούσιας ήταν συναρπαστικός κόντρα στους Κέλτες και όντας εξαιρετικός από την αρχή μέχρι και το τέλος του αγώνα όχι απλά χάρισε στην ομάδα του μια μεγάλη νίκη – ανάσα χωρίς τον κορυφαίο της παίκτη παρόντα αλλά με 45 πόντους (17-30 σουτ, 7-14 τρίποντα, 4-4 βολές) ισοφάρισε το career high του στα Playoffs μετά από σχεδόν 8 χρόνια -διάστημα που δεν έχει γίνει ξανά ποτέ στην ιστορία του ΝΒΑ.

Την ίδια στιγμή, σε μεγάλη βραδιά βρέθηκε και o Tyrese Maxey με 26 πόντους και 4 κλεψίματα -το τελευταίο μάλιστα ήταν και το καθοριστικό, όταν ο Malcolm Brogdon στα 0.5″ της επίθεσης των Celtics και με ούτε 30″ να μένουν για το φινάλε του έδωσε την ευκαιρία να σκοράρει ανενόχλητος στο ανοιχτό γήπεδο-, ενώ από την άλλη μεριά Jayson Tatum και Jaylen Brown μέτρησαν μεν 62 κοινούς πόντους αλλά ανέλαβαν μόλις έξι σουτ αθροιστικά στην 4η περίοδο…

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ

Denver Nuggets – Phoenix Suns 97-87

Χάρις σε ένα μεγάλο 11-2 επί μέρους σκορ από το 42′ μέχρι και το 47′ σε μια 4η περίοδο όπου κατέβασαν ρόλο επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους μόλις 14 πόντους με 27 κατοχές αναγκάζοντάς τους να εκτελέσουν με το φτωχό 28% εντός πεδιάς και με το απόλυτο μηδέν σε εννιά τρίποντα, οι Denver Nuggets κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των Phoenix Suns με 97-87 και να κάνουν το 2-0 στη μεταξύ τους σειρά για τα ημιτελικά της Δύσης.

Ο Nikola Jokic φυσικά ήταν για άλλη μια φορά ο άνθρωπος – κλειδί για το Denver, με τον Σέρβο να κάνει… πάρτι στην αντίπαλη ρακέτα μετρώντας συνολικά 39 πόντους (17-30 σουτ, 2-6 τρίποντα, 3-4 βολές), 16 ριμπάουντ, 5 ασίστ ενώ πέραν των τριών λαθών γέμισε τη στατιστική του υπηρεσία και αμυντικά με δύο κλεψίματα και ένα μπλοκ. Μπορεί ο Jamal Murray να τα… έσπασε με 10 πόντους (είχε βέβαια οκτώ ασίστ) με 17 επιθέσεις αλλά ο Kentavius Caldwell Pope βγήκε μπροστά για τον οργανισμό του Colorado με 14 πόντους και 4-4 τρίποντα -με τους εννιά εξ αυτών με τρία τρίποντα να έρχονται στην 4η και καθοριστική 4η περίοδο.

Από την άλλη μεριά, ο τραυματισμός του Chris Paul έπαιξε μεγάλο ρόλο για τους Suns, που ακόμα και αν είχαν τον Devin Booker σε λαμπερό φεγγάρι με 35 πόντους (14-29 σουτ, 4-8 τρίποντα, 3-3 βολές) είδαν τον Kevin Durant να είναι αρκετά άστοχος με 10-27 εντός πεδιάς αλλά και 2-12 από την περίμετρο…

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.