Έχοντας ως ακλόνητο όπλο τους την τελευταία περίοδο, οι Boston Celtics πέρασαν και από το Detroit και το «σπίτι» των μαχητικών για άλλη μια φορά Pistons επικρατώντας με 113-104 φτάνοντας στην 13η επιτυχία τους στα τελευταία 15 ματς!

Το δίδυμο των JsJayson Tatum και Jaylen Brown– βρέθηκε σε πολύ καλό βράδυ από ένα σημείο και έπειτα, και με 53 κοινούς πόντους με 18-45 σουτ και 5-15 τρίποντα οδήγησαν τους Κέλτες στη 2η φετινή τους νίκη στο Michigan.
Ωστόσο, ο κύριος X factor δεν ήταν άλλος από τον Payton Pritchard, με τον δευτεροετή shot maker να γράφει από τον πάγκο 19 πόντους με 3-5 τρίποντα, όντας φυσικά ο κύριος πρωταγωνιστής μαζί με την άμυνα της Βοστόνης στην 4η περίοδο.

Από την άλλη μεριά, για τους οικοδεσπότες ξεχώρισε κυρίως ο Cunningham με 25 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ από 13, 14 και 15 προσέθεσαν και οι Bey, Bagley (που αποχώρησε στις απαρχές του 4ου δωδεκαλέπτου εξαιτίας ενοχλήσεων) και Joseph.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-30, 54-56, 82-78, 104-113

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.