Τα παιχνίδια της preseason συνεχίζονται για τις ομάδες του NBA και στην χθεσινή βραδιά όπου είχε ελληνικό ενδιαφέρον με τον Γιώργο Παπαγιάννη να κάνει το ντεμπούτο του, οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς έκανα ότι ήθελαν απέναντι στους Κλίπερς και τους διέλυσαν με 120-75, ενώ οι Χιούστον Ρόκετς του Χάρντεν έβαλα με ευκολία 130 πόντους (130-103) και νίκησαν τους Νιου Γιορκ Νικς.

Στο ματς προετοιμασίας που έγινε στην «Oracle Arena» οι Ουόριορς δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους αντιπάλους τους και στο ημίχρονο ήταν ήδη στο +38 (71-33) με την επίθεση να βγάζει «φωτιές», αλλά την άμυνα τους να δίνει το ρυθμό. Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα δεν άλλαξαν εκτός από την τελευταία περίοδο όπου ήταν βαρετή ακόμα και για το κοινό. Πρωταγωνιστές των νικητών ήταν ο Κλέι Τόμπσον με 30 πόντους (6/9τριπ.), ο Ντουράντ που ήταν καταπληκτικός με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ και ο Κάρι με 14 πόντους (3/6τριπ.) και 5 ασίστ. Επίσης ο Ντρέιμοντ Γκριν ήταν για άλλη μία φορά το πολυεργαλείο με 8 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Από την πλευρά των Λος Άντζελες Κλίπερς ο μόνος που ξεχώρισε ήταν ο πρώην «πολεμιστής» Σπέιτς με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Στο άλλο σημαντικό φιλικό της βραδιάς ο Τζέιμς Χάρντεν και η παρέα του σκόραραν από παντού απέναντι στους απογοητευτικούς Νικς και τους νίκησαν άνεταα με 130-103. Ο νικητής είχε κριθεί από το ημίχρονο με το σκορ να είχε διαμορφωθεί σε 68-42 με τους Ρόκετς να κάνουν ένα «πάρτι». Καλύτεροι για τους γηπεδούχους ήταν ο ηγέτης με τα «μούσια», Χάρντεν ο οποίος έκανε double double με 28 πόντους και 11 ασίστ και ο Ράιαν Άντερσον με 26 πόντους (7/13τριπ.) και 7 ριμπάουντ. Από τους Νικς οι μόνοι που διακρίθηκαν ήταν ο Πορζίνγκις με 22 πόντους (5/6τριπ.) και 4 ριμπάουντ και ο Ρόουζ με 16 πόντους και 5 ασίστ.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της ημέρας:

Μαϊάμι Χιτ – Ουάσινγκτον Ουίζαρντς 106-95 (Ουάιτσαιντ 20π, 13 ριπμ – Κέλι Ούμπρε 16π)

Ιντιάνα Πέισερς – Νιου Όρλεαν Πέλικανς 113-96 (Γιανγκ 12π, 10 ριπμ – Χιλντ 18π)

Μπόστον Σέλτικς – Φιλαδέλφεια Σίξερς 89-92 (Μπράντλεϊ 11π – Μακόνελ 13π)