Sacramento Kings-Milwaukee Bucks: 124-133

Μεγάλη εμφάνιση από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο που γύρισε στη σύνθεση των Bucks και τεράστιο διπλό για το Milwaukee  στο Sacramento (133-124). Στους 46 πόντους σταμάτησε ο Greek Freak, σε ένα ματς που είχε μέχρι και σύρραξη στο φινάλε.

Οι δεύτεροι της Δύσης υποδέχθηκαν τα ξημερώματα της Τρίτης (14/3) τους πρώτους της Ανατολής και όλου του NBA. Kings και Bucks έδωσαν μεγάλη μάχη στο Σακραμέντο, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να επιστρέφει μετά από τρεις αγώνες, να διαλύει τον ανταγωνισμό και να οδηγεί την ομάδα του Μιλγουόκι σε πολύ μεγάλη νίκη (133-124)

Στο 49-19 οι Μπακς (28-6 εντός και 21-13 εκτός έδρας), απομακρύνθηκαν ακόμη περισσότερο από τους Σέλτικς και μετρούν 20 νίκες στα τελευταία 22 παιχνίδια, στο δρόμο για το καλύτερο ρεκόρ που προσφέρει το απόλυτο πλεονέκτημα.

Επόμενος αντίπαλος των Μιλγουόκι Μπακς οι Σανς στο Φοίνιξ, τα ξημερώματα της Τετάρτης (15/3) στις 04:00. Back-to-back δηλαδή.

Στο 40-27 έπεσαν οι Κινγκς (21-14 εντός και 19-13 εκτός έδρας.

O Γιάννης Αντετοκούνμπο μπήκε στο ματς σε απίθανη κατάσταση, σκόραρε 13 πόντους από 5/6 δίποντα και 1/1 τρίποντο στο πρώτο μισό της πρώτης περιόδου, στο ημίχρονο είχε 21/7/2 σε 16 λεπτά και στην τρίτη περίοδο διέλυσε τους πάντες και τα πάντα.

Δύο λεπτά πριν από το φινάλε της είχε φτάσει τους 40, με κάθε πιθανό κι απίθανο τρίποντο, με κάθε σουτ, με επελάσεις, με τρίποντα και με βολές. Έμεινε αρκετά στον πάγκο, γύρισε στα 6:32 πριν από το φινάλε με το σκορ στο 105-106 και συνέχισε να λειτουργεί ως wrecking ball. Δίποντο, βολές για το 108-112, μεγαλειώδης εμφάνιση από τον ξεκούραστο κορυφαίο παίκτη του κόσμου.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 46 πόντους (17/26 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6/7 βολές), 12 rebounds, 4 assists, 1 steal, 5 turnovers, +15 στο +/-, 2 φάουλ σε 33:58

Για τους Kings πρώτος σκόρερ ήταν ο De’Aaron Fox με 35 πόντους (8/11 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 4/6 βολές), 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και  2 κλεψίματα.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-27, 62-53, 87-90, 124-133

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα εδώ.

Τα ομαδικά στατιστικά των Σακραμέντο Κινγκς: 25/54 δίποντα, 21/50 τρίποντα, 11/15 βολές, 54 ριμπάουντ, 31 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 9 λάθη, 21 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 35/53 δίποντα, 15/33 τρίποντα, 18/22 βολές, 48 ριμπάουντ, 29 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 12 λάθη, 18 φάουλ