Στο 12-0 ανέβασαν το ρεκόρ τους οι πρωταθλητές του NBA, Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς οι οποίοι έχοντας σε ένα ακόμα παιχνίδι πολλές «Stephen Curry moments», επικράτησαν του Τορόντο με 115-110, και έγιναν η ομάδα με το τρίτο καλύτερο ξεκίνημα στην ιστορία της λίγκας. Το παιχνίδι εξελίχθηκε αίφνης σε ντέρμπι, καθώς με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 63-47 για τους «Πολεμιστές», ελάχιστοι στοιχημάτιζαν στους Καναδούς. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι επανήλθαν και προσπέρασαν με 96-98 με πέντε λεπτά να απομένουν. Εκεί μίλησε ο Στέφ Κάρι με ένα «μεγάλο» τρίποντο για ο 101-98, ενώ ο Ντρέιμοντ Γκριν (9 π., 9 ριμπ.) λίγο αργότερα πέτυχε το 103-98 (4:15). Ο Κάιλ Λάουερι με τρίποντο μείωσε σε 105-103, για να έρθει και πάλι ο Στεφ Κάρι με ένα δύσκολο σουτ από τα τέσσερα μέτρα να πετύχει το 107-103 στο 1:28 πριν το τέλος. Οι Ράπτορς για μια ακόμα φορά είχαν απαντήσεις, και έτσι με προσωπική ενέργεια και ντράιβ του ΝτεΜαρ ΝτεΡοζάν μείωσαν σε 109-108 στα 39” χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να φτάσουν στην ανατροπή. Ο Στεφ Κάρι είχε 37 πόντους (5/10 τριπ., 9 ασίστ), ενώ ο Κλέι Τόμπσον πρόσθεσε 19 πόντους με 8/19 σουτ. Για τους Ράπτορς, από 28 πόντους είχαν οι Κάιλ Λάουερι (7/15 σουτ) και ΝτεΜαρ ΝτεΡοζάν (9/22 σουτ).

Τρομερό παιχνίδι έγινε στο The Palace of Auburn Hills του Ντιτρόιτ, όπου οι Πίστονς επιστρέφοντας από τέσσερις διαδοχικές ήττες on the road…θέλησαν να απαντήσουν, και πιάνοντας εκπληκτική απόδοση επικράτησαν των Καβς με 104-99, σε ένα παιχνίδι που και οι 10 παίκτες που ξεκίνησαν την αναμέτρηση είχαν διψήφιο αριθμό πόντων! Ωστόσο, οι γηπεδούχοι είχαν απαντήσεις στην τρομερή εμφάνιση του ΛεΜπρόν Τζέιμς (30 π., 11/21 σουτ, 6 ριμπ., 3 ασίστ), και έτσι με την δυάδα των Αντρέ Ντρούμοντ (25 π., 10/15 σουτ, 18 ριμπ., 3 κλεψ., 1 κόψ.) και Ρέτζι Τζάκσον (23 π., 7/18 σουτ, 12 ασίστ), ισοφάρισαν αρχικά σε 97-97 στο 2:28 πριν το τέλος με προσπάθεια του δεύτερου, με τον Τζει Αρ Σμιθ (15 π., 3/6 τριπ.) να γίνεται μοιραίος, αστοχώντας σε τε τρίποντο στα 11” πριν το τέλος, με το σκορ στο 102-99.

Την χειρότερη τους εμφάνιση πραγματοποίησαν την φετινή περίοδο οι Μπακς, οι οποίοι «διαλύθηκαν» από τους Ουίζαρντς στο Verizon Center του Ουάσινγκτον, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν με 115-86. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο παρουσιάστηκε μέτριος με 9 πόντους και 3/13 σουτ, 5 ριμπ., 7 ασίστ, με τον Κρις Μίντλεντον να ξεχωρίζει με 14 πόντους. Για τους «Μάγους» από 19 πόντους είχαν οι Όττο Πόρτερ (7/11 σουτ) και Τζον Ουόλ (7/10 σουτ, 6 ριμπ., 9 ασίστ). Ακόμα 13 λεπτά συμμετοχής βρήκε ο Κώστας Παπανικολάου (4 πόντους με 2/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 1 κόψιμο και 1 λάθος), στο παιχνίδι των Νάγκετς στο Smoothie King Center της Νέας Ορλεάνης, όπου το Ντένβερ σκόρπισε τους Πέλικανς με 115-98, για τους οποίους η χρονιά φαντάζει…εφιάλτης. Εκτός από το 1-10 στο οποίο βρίσκονται, αποχώρησε τραυματίας και ο Άντονι Ντέιβις μετά από έξι λεπτά συμμετοχής με ενοχλήσεις στον αριστερό ώμο.

Ρεκόρ καριέρας πραγματοποίησε ο Λετονός, Κρίσταπς Πορζίνγκις, ο οποίος συνεχίζει να ανεβάζει στροφές, και να μετατρέπεται σε αγαπημένο παίκτη των φίλων τον Νίκς. Ο ταλαντούχος φόργουορντ πέτυχε 29 πόντους με 8/15 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 7/7 βολές, 11 ριμπάουντ και 1 κόψιμο στη νίκη της ομάδας του με 102-94 επί της Σάρλοτ στο Madison Square Garden. Ο Καρμέλο Άντονι είχε 18 πόντους (11 ριμπ.), ενώ τρομερή εμφάνιση πραγματοποίησε για τους Χόρνετς ο Κέμπα Ουόκερ, έχοντας 31 πόντους με 12/21 σουτ.