Οι Κλίπερς έδειξαν στους νεότερους Μάβερικς τι σημαίνει να είσαι διεκδικητής του τίτλου επικρατώντας εκτός έδρας με 99-114.Το μεγάλο όπλο των νικητών ήταν η άμυνα που ανάγκασε τους Ντόνσιτς-Πορζίνγκις να έχουν μαζί συνολικά 8-27 εντός παιδιάς. Από την άλλη, η ομάδα του Ντοκ Ρίβερς είχε συνεχώς το προβάδισμα από την 2η περίοδο και μετά χτίζοντας από το 1ο δωδεκάλεπτο για τη συνέχεια(27-34). Από εκεί και πέρα, ο καλύτερος πάγκος στο NBA ανέλαβε δράση και εκτόξευσε την διαφορά σε διψήφια νούμερα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μην συνέλθουν σε κανένα σημείο του αγώνα και το σερί 5 νικών να έλθει στο τέλος του. Για τους φιλοξενούμενους,που έφτασαν στις έξι σερί νίκες, ο Λέοναρντ είχε 28 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Πολ Τζορτζ πέτυχε 26 πόντους με 17 από αυτός να έρχονται στο πρώτο δωδεκάλεπτο. Ακόμη, σημαντική συνεισφορά είχε ο Λου Ουίλιαμς με 21 πόντους, 6 ασίστ και 6 ριμπάουντ. Για τους Μάβερικς, ο Ντόνσιτς είχε 22 πόντους 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ βρίσκοντας τους περισσότερους από αυτούς στη γραμμή των βολών(14-16) καθώς τελείωσε την αναμέτρηση με 4-14 εντός παιδιάς και 0-8 τρίποντα. Ο έτερος Ευρωπαίος σταρ, Κρίσταπς Πορζίνγκις, είχε 15 πόντους και 10 ριμπάουντ με 4-13 σουτ.

Στο άλλο, παιχνίδι της βραδιάς, οι Νάγκετς δεν συνάντησαν κανένα πρόβλημα απέναντι στους Ουίζαρντς επικρατώντας άνετα με 117-104. Οι «Σβώλοι» πήραν διψήφια διαφορά από το το τέλος της 2ης περιόδου και μετά, φτάνοντας σε μία εύκολη νίκη με τον Τζέριμι Γκραντ να πετυχαίνει την καλύτερη επίδοση του για φέτος με 20 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν ο Τζαμάλ Μάρεϊ με 16 και ο Ουίλ Μπάρτον με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Παράλληλα, ο Νίκολα Γιόκιτς έμεινε στο παρκέ για 25′ και πρόλαβε να μαζέψει 20 ριμπάουντ. Για τους φιλοξενούμενους του Σκοτ Μπρουκς, ο Μπιλ έμεινε χαμηλά με 14 πόντους και 2-10 τρίποντα, ενώ πρώτος σκόρερ για την ομάδα της πρωτεύουσας ήταν ο Τζόρνταν ΜακΡέι με 21 πόντους.