Πριν από δύο μήνες οι Wizards έμοιαζαν με ομάδα που έχει το βλέμμα της στραμμένο στη λοταρία του Draft. Εν τέλει όχι μόνο κατόρθωσαν να μπουν στο play-in tournament, αλλά να καπαρώσουν και την 8η θέση στην ανατολική περιφέρεια μετά τη νίκη επί των Hornets με 115-110.

Η Washington (34-38) βρέθηκε πίσω στο σκορ με 16 πόντους διαφορά από το 10’ (16-32), ωστόσο κράτησε τους Hornets (33-39) στο 39,4%, μάζεψε 11 ριμπάουντ παραπάνω (53-42) και “γύρισε” το παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο, κερδίζοντας με επιμέρους σκορ 36-20.

Ο Russell Westbrook (23 πόντοι, 15 ριμπάουντ, 10 ασίστ) σημείωσε το 184ο τριπλ-νταμπλ της καριέρας του, ο Bradley Beal πρόσθεσε 25 πόντους (του 20 στο 2ο ημίχρονο) στο πρώτο του ματς έπειτα από απουσία τριών αγώνων και οι “μάγοι” πέτυχαν τη νίκη που χρειαζόταν (υπ’ αριθμόν 17 στα τελευταία 27 ματς), ώστε να ανέβουν μία θέση ψηλότερα και να αντιμετωπίσουν τους 7ους Celtics στο play-in tournament.

Στην αντίπερα όχθη, η 5η σερί ήττα έριξε τους Hornets στη 10η θέση της Ανατολής, σε συνδυασμό και με τη νίκη της Indiana επί του Toronto. Οι Terry Rozier (22 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ) και LaMelo Ball (17 πόντοι, 7 ριμπάουντ) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Charlotte, που θα αντιμετωπίσει στο play-in tournament την 9η Indiana.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-36, 52-56, 79-90, 115-110

Διαβάστε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

ΕΥΚΟΛΑ Η INDIANA, ΜΕ 6 ΠΑΙΚΤΕΣ ΤΟ TORONTO

Η Indiana δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα στην Τάμπα με αντίπαλο το (αδιάφορο) Toronto. Οι Pacers άνοιξαν τη διαφορά μέχρι τους 18 πόντους στο 2ο ημίχρονο και έφτασαν εύκολα στη νίκη επί των Raptors με 125-113, ένα αποτέλεσμα που τους διασφάλισε την 9η θέση στην Ανατολή -μετά την ήττα της Charlotte στην Washington.

Οι Oshae Brissett (31 πόντοι, 10 ριμπάουντ), Domantas Sabonis (25 πόντοι, 16 ριμπάουντ) και Doug McDermott (20 πόντοι) κουβάλησαν επιθετικά την Indiana (34-38), ελλείψει των Malcolm Brogdon, Myles Turner, Aaron Holiday, Jeremy Lamb και Edmond Sumner.

Από το Toronto (27-45), το οποίο τερμάτισε 12ο στην Ανατολή (με 7 σερί ήττες) δύο χρόνια μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος και χρησιμοποίησε μόνο έξι παίκτες σε όλο το ματς (!), πρώτοι σκόρερ ήταν οι Malachi Flynn (27 πόντοι), Stanley Johnson (24 πόντοι, 7 ασίστ), DeAndreBembry (23 πόντοι) και Khem Birch (18 πόντοι και 14 ριμπάουντ).

Τα δωδεκάλεπτα: 30-31, 55-68, 83-94, 113-125