Δεν του πάνε τα θρίλερ
Το Texas γνώρισε ακόμα μία ήττα σε παιχνίδι που κρίθηκε στο σουτ, καθώς “λύγισε” εκτός έδρας από το West Virginia με 60-58. Οι “Longhorns” δεν κατάφεραν να επικρατήσουν απέναντι σε μία ομάδα που βρίσκεται στην ίδια βαθμολογική θέση με αυτούς και, παρά τη νέα εξαιρετική εμφάνιση του Ιωάννη Παπαπέτρου (10π.-3ριμπ.) έχασαν κι άλλο έδαφος στη μάχη της πρόκρισης στη March Madness.

Καταιγιστικό ήταν το Iowa State κόντρα στο Oklahoma, το οποίο κέρδισαν με το εμφατικό 83-64. Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και με τον Ουίλ Κλάιμπερν να ηγείται στο σκοράρισμα με 19π. δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στην τελική επικράτηση.

Τέλος, το Syracuse ξεπέρασε με άνεση το εμπόδιο του Notre Dame με 63-47. Η ομάδα του Τζιμ Μπόεχαϊμ “πάτησε το γκάζι” στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Σι Τζέι Φέαρ να κάνει νταμπλ νταμπλ (19π.-10ριμπ.) σημείωσε την 19η φετινή της νίκη σε 22 αγώνες.