Ένα ακόμα ταξίδι του Rick Pitino -που συνολικά έχει φτάσει με 5 διαφορετικά κολέγια στη March Madness από το μακρινό 1983 μέχρι και φέτος- έληξε άδοξα από τον πρώτο γύρο (64), αφού το άσημο Iοna δεν τα κατάφερε κόντρα στην δεύτερη καλύτερη ομάδα της περιφέρειας, το Alabama, που πέτυχε την πρώτη του νίκη στη γιορτή μετά από 8 συνεχείς ήττες (68- 55).

Παρά το γεγονός πως οι δύο ομάδες ήταν δίπλα στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, το επιθετικό πρόβλημα του κολεγίου του Pitino και η χαοτική διαφορά επιπέδου με το Alabama έδωσαν την ευκαιρία στους αντιπάλους να ξεφύγουν στο σκορ χάρις σε ένα σερί της τάξης του 12-0 στα επόμενα 3 λεπτά.

Για το Iona, ξεχώρισε ο Ross με 19 πόντους και 5 ριμπάουντ -αλλά και μόλις 1 προσπάθεια στα τελευταία 9 λεπτά της αναμέτρησης- και Gist, που αν και ήταν κακός επιθετικά (16 πόντους με 16 σουτ, 2-6 τρίποντα), προσπάθησε πολύ στην άμυνα αδιαφορώντας για το πενιχρό του ύψος (1.80 μέτρα).

Από την άλλη μεριά, μπορεί ο Jones να ήταν αυτός που θρυμμάτισε την αμυντική υπόσταση του Iona με 20 πόντους (8-15 σουτ), αλλά ο Quinerly ήταν αυτός που πήρε την ομάδα του από το χέρι οδηγώντας την στην πρόκριση στη φάση των 32, παρά το γεγονός του συλλόγου, ο Petty, έμεινε στους 10 πόντους με 3-13 σουτ.