Συμπληρώνονται σήμερα 4 χρόνια από ένα εκ των πιο παρανοϊκών παιχνιδιών των σπορ των ΗΠΑ και σίγουρο το πλέον… τρελό αναφορικά με το κολεγιακό μπάσκετ, αφού το Alabama αναγκάστηκε να παίξει τα τελευταία 10 λεπτά ενός αγώνα με το Minnesota με μόλις 3 παίκτες ενεργούς!

Το ακόμα πιο σπάνιο;
Ο Collin Sexton πέτυχε 40 πόντους και έφερε την ομάδα του ένα βήμα πριν τη νίκη!

Στις 25 Νοεμβρίου 2017 λοιπόν, ένας καυγάς ξεσπάει στο παρκέ, με 5 παίκτες του Alabama να αποβάλλονται μετά την επίτευξη της νηνεμίας καθώς ήρθαν από τον πάγκο -κάτι που απαγορεύεται αυστηρά από τους κανονισμούς σε NCAA και ΝΒΑ– αφήνοντας την ομάδα τους με 4 διαθέσιμους παίκτες, αφού στο μεσοδιάστημα αποβλήθηκε και ο Dazon Ingram με τεχνική ποινή, που εκτόξευσε τα φάουλ του από τα 4 στα 5.

Επομένως, στα επόμενα 14 περίπου λεπτά οι γηπεδούχοι θα έπρεπε να αγωνιστούν με παίκτη λιγότερο.
Μετά από μόλις 4 λεπτά όμως, ο John Petty σωριάζεται στο έδαφος με έντονους πόνους στη ζώνη του αστραγάλου του και φυσικά, δε μπορεί να συνεχίσει άλλο…

Έτσι, οι διαθέσιμοι παίκτες έπεσαν στους 3.
Και τότε αρχίζει η παράνοια!

Με το σκορ στο 56-70 κατά τους και με μόλις 3 αθλητές ικανούς να αγωνιστούν, φυσιολογικά όλα έμοιαζαν χαμένα.
Ο Collin Sexton, νυν point guard των Cleveland Cavaliers, είχε όμως διαφορετική άποψη, με τον ικανό σκόρερ να πετυχαίνει τους 17 από τους 28 επόμενους πόντους του οργανισμού του μέχρι τέλους και να πιέζει με όλες του τις δυνάμεις τον αντίστοιχο του γιου του Rick Pitino, Richard, που ήταν ο προπονητής του Minnesota.

Έτσι, πολύ σύντομα το -14 έγινε τόσο -5 όσο και -3 (με λέι απ του Sexton), με τον σταρ των Cavs να σερβίρει στον Galin Smith για το 82-86 43 δευτερόλεπτα πριν το απόλυτο φινάλε -όπου οι φιλοξενούμενοι έφτασαν εν τέλει στη νίκη με 89-84, συνεχίζοντας το αήττητο σερί τους (7-0).
Ωστόσο, ο Sexton σταμάτησε στους 40 προσωπικούς πόντους, σκοράροντας τους 31 εξ αυτών στο δεύτερο μέρος και τους 17 όταν όλα έμοιαζαν χαμένα -συνθέτοντας ένα αξέχαστο παζλ στιγμών και αναμνήσεων που δε χαθούν ποτέ, παρόλο που δεν ήρθε η νίκη!

Τέλος, όσον αφορά το ελληνικό στοιχείο, ο μέχρι πρότινος center του Ηρακλή, ο Reggie Lynch, αγωνίστηκε 30 λεπτά εκείνη την ημέρα για λογαριασμό των νικητών, μετρώντας 8 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 τάπες.