To Βιρτζίνια θα βρεθεί για πρώτη φορά στον τελικό του τουρνουά του NCAA μετά την νίκη του απέναντι στο Όμπουρν με 63-62. Σε ένα παιχνίδι που είχε απίστευτες συγκινήσεις το Βιρτζίνια πήρε την πρόκριση με τρεις βολές του Γκάι με 0,6” να απομένουν για την λήξη, ενώ προηγουμένως ο ίδιος παίκτης πέτυχε το τρίποντο που μείωσε σε 60-61 έχοντας 6 πόντους σε 9 ”. Πριν από αυτό, το Όμπουρν είχε κάνει μία εκπληκτική ανατροπή από το -10 στο τελευταίο 5λεπτο του αγώνα, ενώ πριν τις εύστοχες βολές του Γκάι, όπως φάνηκε στα replay ο Τζερόμ έκανε διπλή τρίπλα. Μάλιστα, ο γκαρντ των Tigers ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ πριν ο Γκάι πετύχει το μεγάλο τρίποντο και δείξει «ολύμπια ψυχραιμία» στις βολές που έκριναν το παιχνίδι.

Στον άλλο ημιτελικό, το Τέξας Τεκ συνέχισε την εκπληκτική του πορείας επικρατώντας με 61-51 του Μίσιγκαν Στέιτ. Συγκεκριμένα, οι Red Raiders «έπνιξαν» τους Spartans με την τρομερή τους άμυνα, ενώ πήραν ένα τεράστιο παιχνίδι από τον Μούνει, που είχε 22 πόντους με 4-8 τρίποντα και 8-16 σουτ. Ο γκαρντ των Red Raiders συνέχισε από εκεί που σταμάτησε απέναντι στον Γκονζάκα και οδήγησε την ομάδα του για πρώτη φορά στον τελικό του τουρνουά. Το αστέρι της ομάδας, Τζάρετ Κάλβερ έμεινε «άποντος» στο πρώτο μέρος αλλά πέτυχε 6 σημαντικούς πόντους στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης κλειδώνοντας την νίκη και την πρόκριση. Για την ομάδα του Tom Izzo, που ακόμη μία φορά δεν κατάφερε να φτάσει στην «πηγή», το αστέρι της ομάδας Κάσιους Ουίνστον είχε 16 πόντους με κάκιστα ποσοστά(4-16 σουτ,2-8 τρίποντα), όμως καθώς η άμυνα του Τέξας Τεκ δεν τον άφησε να «αναπνεύσει».