Μπορεί το χθεσινοβραδινό πρόγραμμα του NCAA να ήταν φτωχό, αλλά το Marquette και το Connecticut φρόντισαν να βάλουν λίγη… σπίθα. Οι δύο ομάδες προσέφεραν ένα πολύ ωραίο παιχνίδι με το Marquette να επικρατεί στην παράταση με 82-76 (69-69κ.α.), παρά την εντυπωσιακή εμφάνιση που πραγματοποίησε ο Σαμπάζ Νάπιερ (29π.-8ριμπ.-4ασ.) για λογαριασμό των φιλοξενούμενων. Από πλευράς γηπεδούχων ξεχώρισαν οι Τζούνιορ Κάντουγκαν (18π.) και Νταβάντε Γκάρντνερ (18π.).

Πιο εύκολο έργο είχε το Iowa State, το οποίο επικράτησε εντός έδρας του Yale με 80-70. Οι “Cyclones” τα “βρήκαν σκούρα” στο πρώτο ημίχρονο, αλλά “πατώντας το γκάζι” στην επανάληψη (επιμέρους σκορ 53-35) έφτασαν στη νίκη έχοντας για πρώτο σκόρερ των Ουίλ Κλίμπερν (17π.).

Τέλος, έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση, το Maryland συνέτριψε το IUPUI με 81-63 φτάνοντας τις δώδεκα νίκες σε δεκατρείς αναμετρήσεις στο φετινό πρωτάθλημα.