Οι Bulls γύρισαν από το -19 κόντρα στους Raptors και κέρδισαν 105-109 το παιχνίδι. Νίκη για τους Thunder κόντρα στους Pelicans 118-123 με εξαιρετικό Shai Gilgeous-Alexander.

Toronto Raptors Chicago Bulls: 105-109

Τρομεροί οι Μπουλς, έδειξαν τα δόντια τους στο ματς των θέσεων 9-10 κόντρα στους Ράπτορς, επέστρεψαν από το -19 και επικράτησαν με 109-105, παίρνοντας την πρόκριση για το ματς με τους Χιτ, από όπου θα προκύψει ο αντίπαλος των Μπακς στα playoffs.

Οι Μπουλς βρέθηκαν στο -19 (66-47) στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Αυτό όμως δεν τους προβλημάτισε. Τουναντίον, αυτό το -19 αποτέλεσε το (έξτρα) κίνητρο που χρειαζόντουσαν για να κάνουν την υπέρβαση και να φτάσουν στην νίκη. Λίγο νωρίτερα πάντως, οι Ράπτορς έβγαλαν μόνοι τους τα μάτια τους, αφού με το σκορ στο 104-107 και 12 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε ο Πασκάλ Σιάκαμ κέρδισε φάουλ σε προσπάθειά του για τρίποντο. Είχε μόλις 1/3 βολές, στερώντας την τελευταία ευκαιρία της ομάδας του, σε ένα ματς που το Τορόντο είχε συνολικά 18/36 βολές.

Ο Ζακ ΛαΒίν με 39 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν να προσθέτει 23 πόντους και τον Νίκολα Βούτσεβιτς 14 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Για τους Ράπτορς, ο Σιάκαμ είχε 32 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-23, 58-47, 81-72, 105-109

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα εδώ.

New Orleans Pelicans Oklahoma City Thunder: 118-123

Οι Θάντερ είναι η ομάδα που περίμεναν όλοι να έχει το χειρότερο ρεκόρ στο NBA ή έστω ένα από τα χειρότερα. Πλέον, απέχει 48 λεπτά – ή κάτι περισσότερο αν υπάρξει παράταση – από το να βρεθεί στα playoffs, αφού νίκησε με 123-118 τους Πέλικανς στην Νέα Ορλεάνη στο ματς των θέσεων 9-10 για το play-in της Δύσης. Πλέον, θέλουν μία νίκη στην Μινεσότα επί των Γουλβς για να κατακτήσουν την 8η θέση και να αντιμετωπίσουν τους Νάγκετς στα playoffs.

Ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ με 32 πόντους (25 εκ των οποίων στο δεύτερο ημίχρονο) ήταν ο ηγέτης των Θάντερ, με τον Τζος Γκίντι να προσθέτει 31 πόντους, 9 ριμπάουντ και 10 ασίστ και τον Λου Ντορτ 27 πόντους, για μία Οκλαχόμα Σίτι που ενώ είναι η 2η πιο νεανική ομάδα του NBA αγωνίστηκε σαν ένα σύνολο βετεράνων στο φινάλε.

Για τους Πέλικανς, ο Μπράντον Ίνγκραμ είχε 30 πόντους, ο Τρέι Μέρφι 21 πόντους και ο Χερμπ Τζόουνς 20 πόντους, ενώ ο συγκλονιστικός Γιόνας Βαλαντσιούνας είχε 16 πόντους και 18 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-32, 63-57, 87-96, 118-123