Παρά το γεγονός πως ήταν πίσω στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά και με 8 πόντους 3 λεπτά πριν την λήξη -καθώς και με 9 ένα μόλις λεπτό πριν το απόλυτο φινάλε- οι Charlotte Hornets κατόρθωσαν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να κάμψουν το ηχηρό προβάδισμα των Sacramento Kings στην Καλιφόρνια με 127-126!

Άμεσοι πρωτεργάτες του δύσκολου αγώνα τους ήταν οι LaMelo Ball -το τρίτο pick του περσινού πλέον Draft– που πέτυχε 24 πόντους, 4 ριμπάουντ και 12 τελικές πάσες (κορυφαία επίδοση στην καριέρα του), αλλά και τον δευτεροετή Power Forward, PJ Washington, που σκόραρε 42 ολόκληρους πόντους (κορυφαία επίδοση στην καριέρα του) με 5-8 τρίποντα!

Παράλληλα, το νικητήριο goal foul του Malik Monk (21 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ) άρχισε τους χορούς της επιτυχίας για το στρατόπεδο του coach Borrego, που αγγίζει όλο και περισσότερο τη φετινή είσοδο στην postseason, για πρώτη φορά από το 2017.