Golden State Warriors-Cleveland Cavaliers 106-101

Για ακόμη ένα παιχνίδι ο φύσει και θέσει ηγέτης της ομάδας Curry πήρε από το χέρι την ομάδα του και την οδήγησε μια πολύ μεγάλη νίκη. Ο Αμερικανός super star δεν ήθελε πέμπτη σερί ήττα της ομάδας του και με 10 προσωπικούς πόντους στο τελευταίο ένα λεπτό έδωσε το ροζ φύλλο στην ομάδα του. Συνολικά πέτυχε 40 πόντους με 6/11 τρίποντα. Από πλευράς Cavaliers ξεχώρισε ο Mitchell με 29 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Πιο συγκεκριμένα όμως, με το σκορ στο 87-95 ο Curry έκανε το step up βοηθώντας τόσο εκτελεστικά όσο και δημιουργικά μέσω συνεργασίων με τον Green στο τελευταίο τετράλεπτο. Ενώ έβαλε και 2/4 βολές πριν το τέλος του παιχνιδιού που ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.

Los Angeles Lakers-Sacramento Kings 114-120

Το χειρότερο ξεκίνημα στην ιστορία του LA. Αυτή τη φορά ηττήθηκαν από τους Kings και έπεσαν στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο το νεκρό διάστημα του LA στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα που έμειναν χωρίς σκορ και έτσι πήραν τη νίκη. Από πλευράς νικητών ξεχώρισε ο Fox με 32 πόντους ενώ άξιος συμπαραστάτης ήταν ο Sabonis με 21. Από πλευράς ηττημένων διασώθηκαν οι Davis και Westbrook με 24 και 21 πόντους αντίστοιχα.

Orlando Magic-Phoenix Suns 114-97

Ακόμα και δίχως τον Banchero το Orlando κατάφερε να πάρει μια ανέλπιστη νίκη αυτή τη φορά απέναντι στο Phoenix. Μπορεί να έλειπε το Νο.1 draft του ΝBA, εντούτοις βρέθηκαν άλλοι πρωταγωνιστές. Συγκεκριμένα, ο Carter πέτυχε 20 πόντους με 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ ενώ βοήθησε σημαντικά και ο Ross με 12 πόντους στο τέταρτο δωδεκάλεπτο. Από πλευράς ηττημένων, ο Payne ήταν σε μεγάλη μέρα με 22 πόντους. Αξίζει να ανφερθεί πως οι γηπεδούχοι είχαν μικρό προβάδισμα 8-10 πόντων καθ’όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού την οποία δεν έχασαν και ποτέ ενώ την διευρύναν στη τέταρτη περίοδο.