Νίκη με buzzer- beater τρίποντο από τον Maxi Kleber για τους Mavericks απέναντι στους Lakers 110-111. Ακόμα μια εκτός έδρας ήττα για τους Warriors χάνοντας από τους Hawks 127-119. Νίκες για Sixers, Cavaliers, Grizzles, Timberwolves, Rockets και Celtics

Los Angeles LakersDallas Mavericks: 110-111

Τρομερό παιχνίδι έγινε στο Λος Άντζελες, με τους – χωρίς Doncic – Mavericks να επικρατούν με 111-110 των – χωρίς Lebron – Lakers χάρη σε buzzer-beater του Maxi Kleber, σε μία βραδιά που ο Irving σταμάτησε στους 38 πόντους. Στο 36-35 και στην 6η θέση της Δύσης οι Mavericks, στο 34-37 και στην 10η θέση της Δύσης οι Lakers.

Ο Irving με 38 πόντους ήταν ο ηγέτης των – χωρίς Luka Doncic-, Mavericks.

Για τους – χωρίς Lebron James- Lakers, ο Antony Davis είχε 26 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-29, 54-62, 80-89, 110-111

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα εδώ.

Atlanta HawksGolden State Warriors:127-119

Οι Hawks έδειξαν χαρακτήρα κόντρα στους… αχαρακτήριστους – μακριά από την έδρα τους – Warriors και έχοντας 16/41 τρίποντα και τον Trae Young να τους οδηγεί με 25 πόντους και 12 ασίστ πήραν μία σημαντική νίκη με 127-119. Στο 35-25 και στην 8η θέση της Ανατολής οι Hawks, στο 36-35 και στην 7η θέση της Δύσης οι Warriors. Αυτή ήταν η 10η σερί εκτός έδρας ήττα για τους Γουόριορς, που έχουν ρεκόρ 7-28 (!) μακριά από το γήπεδό τους και 29-7 σε αυτό.

Ο Trae Young με 25 πόντους και 12 ασίστ ήταν πρώτος σκόρερ για τους νικητές.

Για τους Warriors ο Stephen Curry είχε 31 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 39-31, 71-66, 104-96, 127-119

Portland Trail BlazersBoston Celtics: 112-126

Οι Celtics επιβεβαίωσαν ότι βρίσκονται – ξανά – σε άνοδο, αφού παίζοντας όμορφο μπάσκετ επικράτησαν με 112-126 των Blazers  στο Πόρτλαντ, παραμένοντας στην 2η θέση της Ανατολής. Αυτή ήταν η 4η νίκη στα 5 τελευταία παιχνίδια για τους “Κέλτες” και η 5η σερί ήττα για τους Μπλέιζερς, που βλέπουν τα play-in της Δύσης να… απομακρύνονται. Στο 49-22 και στην 2η θέση της Ανατολής οι Celtics, στο 31-39 και στην 13η θέση της Δύσης οι Blazers.

Ο Jayson Tatum  με 34 πόντους και 12 ριμπάουντ ήταν ο ηγέτης των νικητών.

Για τους Blazers, ο Damian Lilard είχε 41 πόντους (25 στην 4η περίοδο) και 5 assists.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-32, 48-63, 70-89, 112-126

Houston RocketsNew Orleans Pelicans: 114-112

Οι Rockets δεν έχουν στόχους (πέρα από το… Νο1 του NBA Draft 2023), αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα κάνουν ζημιές αν βρουν την ευκαιρία. Αυτό έκαναν λοιπόν κόντρα στους – απογοητευτικούς χωρίς Γουίλιαμσον – Πέλικανς, παίρνοντας την νίκη με 114-112 χάρη σε τρίποντο του Jabbari Smith Jr. στο φινάλε. Στο 18-52 και στην προτελευταία (14η) θέση της Δύσης οι Rockets, στο 33-37 και στην 12η θέση της Δύσης οι Pelicans.

Ο Jalen Green  με 25 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών ενώ για τους Pelicans ο Brandon Ingram είχε 31 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-26, 49-54, 80-90, 114-112

Cleveland CavaliersWashington Wizards: 117-94

Οι Cavaliers έκαναν… αυτό που έπρεπε κόντρα στους Wizards. Εμφανίστηκαν σοβαροί από το ξεκίνημα του αγώνα, ανέβασαν νωρίς την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους και έφτασαν στην νίκη με 117-94, κάνοντας ακόμα ένα βήμα για την πρόκριση στα playoffs. Στο 45-28 και στην 4η θέση της Ανατολής οι Cavaliers, στο 32038 και στην 11η θέση της Ανατολής οι Wizards.

Ο Darius Garland με 24 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών ενώ για τους Wizards ο Bradley Beal είχε 22 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-24, 61-44, 84-74, 117-94

Charlotte HornetsPhiladelphia 76ers: 81-121

Οι Sixers δεν είχαν καμία όρεξη να ζοριστούν στην Σάρλοτ και παίζοντας το δικό τους μπάσκετ διέλυσαν τους Hornets με 82-121, σε ένα ματς που είχε κριθεί από την 3η περίοδο και έφτασαν ακόμα και στο +42. Στο 47-22 οι Sixers, στο 22-50 οι Hornets.

Ο Joel Embiid δεν είχε αντίπαλο στα μέτρα του, τελειώνοντας τον αγώνα με 38 πόντους και 13 ριμπάουντ σε μόλις 29 λεπτά συμμετοχής ενώ για τους Hornets o Terry Rozier είχε 14 πόντους (αλλά 6/18 σουτ).

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-31, 54-66, 67-92, 82-121

San Antonio SpursMemphis Grizzles: 120-126

Οι Grizzles ακόμα ψάχνονται και περιμένουν την επιστροφή του Ja Morant. Κόντρα στους – απογοητευτικούς φέτος – Spurs πάντως έδειξαν ότι έχουν σφυγμό, αφού επέστρεψαν από το -29 (!) και πήραν την νίκη με 120-126 στην παράταση μέσα στο Σαν Αντόνιο. Στο 42-27 και στην 2η θέση της Δύσης οι Memphis, στο 18-52 και στην τελευταία θέση της Δύσης οι Spurs

Το Μέμφις δεν επέστρεψε απλώς από το -29, αλλά και από το -9 στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα, με τον Dillon Brooks
να είναι αυτός που έστειλε τον αγώνα στην παράταση με τρίποντο.

Ο Jaren Jackson  με 28 πόντους έδειξε τον δρόμο στους νικητές.

Για τους Spurs, ο Devin Vassell είχε 25 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 35-26, 69-46, 93-81, 109-109, 120-126

Chicago Bulls Minessota Tomberwolves: 139-131

Απίθανο ματς έγινε στο Σικάγο, με τους Bulls να χρειάζονται δύο παρατάσεις για να λυγίσουν με 139-131 τους Timberwolves – που έχασαν στην πρώτη περίοδο τον Antony Edwards – και να ανέβουν στην 10η θέση της Ανατολής με ρεκόρ 32-37. Στο 35-36 και στην 8η θέση της Δύσης οι Timberwolves.

Ο DeMar DeRozan με 49 πόντους και 14 ριμπάουντ πήρε από το χέρι τους “Ταύρους”, με τον Zach Lavine να προσθέτει 39 πόντους.

Για τους Timberwolves ο Mike Conleyείχε 28 πόντους.

6. Golden State Warriors 36-34

7. Minnesota Timberwolves 35-35

8. Dallas Mavericks 35-35

9. Oklahoma City Thunder 34-36

10. Los Angeles Lakers 34-36

11. Utah Jazz 33-36

12.New Orleans Pelicans 33-36

13. Portland Trail Blazers 31-38

14. San Antonio Spurs 18-51

15. Houston Rockets 17-52