Los Angeles Clippers  – Sacramento Kings 175-176 (2η παράταση)

Στο καλύτερο παιχνίδι της σεζόν ως τώρα οι Sacramento Kings κέρδισαν τους Los Angeles Clippers 175-176 έπειτα από 2 παρατάσεις, στο δεύτερο παραγωγικότερο παιχνίδι στην ιστορία του NBA, επιστρέφοντας  από το -14 στην 4η περίοδο. Στο 34-25 και στην 3η θέση της Δύσης οι Kings, στο 33-29 και στην 5η θέση της Δύσης οι Clippers. 45 πόντους για τον Malik Monk, 44 πόντους ο Kawhi Leonard, 42 ο De’Aaron Fox

Μυθικό παιχνίδι στο Los Angeles, με τους Sacramento Kings να επιστρέφουν από το -14 στην 4η περίοδο κόντρα στους Los Angeles Clippers και τελικά να παίρνουν την νίκη με 176-175 έπειτα από 2 παρατάσεις, στο δεύτερο παραγωγικότερο παιχνίδι στην ιστορία του NBA. Απίθανοι Malik Monk  και De’Aaron Fox  είχαν 87 πόντους παρέα.

Σοκ και δέος. Στο γήπεδο των Κλίπερς βρέθηκαν 19.068 φίλαθλοι. Σίγουρα κανείς δεν περίμενε να δει τον αγώνα της χρονιάς (και όχι μόνο), βλέποντας τους Κινγκς να επικρατούν με 175-176 έπειτα από 2 παρατάσεις, σε ένα ιστορικό παιχνίδι!

Οι 351 πόντοι που σημειώθηκαν στο ματς αποτελούν την δεύτερη καλύτερη επίδοση στην ιστορία του NBA μετά τους 370 που σημειώθηκαν σε μία νίκη των Πίστονς επί των Νάγκετς (186-184) στις 13 Φεβρουαρίου 1983. Και για μερικά λεπτά φαινόταν ότι θα έσπαγε και αυτό το ρεκόρ. Βασικά, αν πήγαινε το παιχνίδι σε 3η παράταση σίγουρα θα έσπαγε!

Δεν άφησαν όμως να γίνει αυτό οι Κινγκς, βλέποντας αρχικά τον ΝτιΆρον Φοξ να κάνει το σκορ 175-176 και στην συνέχεια τον Νικολά Μπατούμ να αστοχεί σε τρίποντο στην τελευταία επίθεση των Κλίπερς.

Ο Μαλίκ Μονκ με 45 πόντους με 6/12 τρίποντα έστρωσε τον δρόμο στους Κινγκς, που επέστρεψαν από το -14 στο τελευταίο 5λεπτο της τέταρτης περιόδου, με τον ΝτιΆρον Φοξ να προσθέτει 42 πόντους και τον Ντομάντας Σαμπόνις 20 πόντους και 10 ριμπάουντ. Ο Μονκ μάλιστα ήταν αυτός που έστειλε τον αγώνα τόσο στην πρώτη παράταση, ισοφαρίζοντας με τρίποντο σε 153-153 – ολοκληρώνοντας ένα επιμέρους σκορ 22-8 και τιμωρώντας την επιλογή των Κλίπερς να μην κάνουν φάουλ – όσο και στην δεύτερη παράταση, κάνοντας το σκορ 164-164 με δύο βολές.

Για τους Κλίπερς, ο Κουάι Λέοναρντ είχε 44 πόντους και ο Πολ Τζορτζ 34 πόντους, με τον δεύτερο όμως να μένει στον πάγκο σε όλη την 2η παράταση, σε μία απόφαση-μυστήριο. Ο Ράσελ Γουέστμπρουκ από την πλευρά του είχε 17 πόντους και 14 ασίστ στο ντεμπούτο του.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 40-40, 80-76, 117-110, 153-153, 164-164, 175-176