Το παιχνίδι ξεκίνησε με τα τρίποντα να πέφτουν… βροχή με τον Μπογκντάνοβιτς και να Γιουλ να χτυπούν από τα 6,75 και να κάνουν το σκορ 6-3 υπέρ των Μαδριλένων και παρά το γεγονός ότι η Φενέρ προηγήθηκε με 10-11, όμως η Ρεάλ με ένα σερί 8-1 πέρασε μπροστά στο σκορ με 18-12 χάρη στις προσπάθειες των Γιουλ και Ράντολφ. Οι Τούρκοι κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά με την περίοδο να κλείνει στο 18-14. Η συνέχεια ήταν ανάλογη με την ομάδα του Πάμπλο Λάσο να μπαίνει δυνατά στη δεύτερη περίοδο και να προσπαθεί να χτίσει ξανά διαφορά κάνοντας το 22-16, όμως τα συνεχόμενα τρίποντα από τους Άντιτς, Ντίξον, Μπογκντάνοβιτς έφεραν μπροστά την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς κάνοντας το 26-28. Ανάλογη ήταν και η εικόνα της συνέχειας με τη Φενέρ να διατηρεί τη διαφορά και την Ρεάλ να δυσκολεύεται να βρει λύσεις επιθετικά, με το ημίχρονο να κλείνει στο 29-32.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να αναδεικνύουν τις αμυντικές τους ικανότητες και το σκορ να μένει χαμηλά στα πρώτα λεπτά. Παρότι η Φενέρ κατάφερε να κάνει το 29-34, η Ρεάλ “ξύπνησε” επιθετικά και βρήκε λύσεις και μείωσε σε 32-34. Τα τρίποντα εκατέρωθεν έπεφταν βροχή με το σκορ να φτάνει στο 35-41. Μετά ήταν όμως η ώρα των Ισπανών της Ρεάλ, οι οποίοι κατάφεραν να χτυπήσουν στα αδύναμα σημεία της Φενέρ με αποτέλεσμα της περιόδου να κλείνει στο 48-43 υπέρ τους.Το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα είχε τη σφραγίδα της Ρεάλ, η οποία πάτησε γκάζι στα πρώτα λεπτά και έφτασε τη διαφορά αρχικά στους 8 (51-43) και εν συνεχεία στους 9 (59-50). Η Φενέρ προσπάθησε να μειώσει στα τελευταία λεπτά, κάνοντας το 59-53 στην αρχή, ενώ το τρίποντο του Μπογκντάνοβιτς έκανε το 59-56. Οι βολές του Γιουλ έκαναν το 61-56 που ήταν και το τελικό σκορ.