Έπειτα από ένα εξαιρετικά αμφίρροπο παιχνίδι, η Βαλένθια επιβλήθηκε 85-83 της Χίμκι, βάζοντας τέλος στο σερί που “έχτιζε” η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα (δύο σερί νίκες με Ερυθρό Αστέρα και Ολυμπιακό) κι επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα. Με ένα δευτερόλεπτο να απομένει, ο Σβεντ αστόχησε εσκεμμένα στη δεύτερη βολή, όμως το ριμπάουντ κατέληξε στον Πλάις κι έτσι οι “νυχτερίδες” έφτασαν σε μια μεγάλη νίκη στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Το φιλμ

Η Βαλένθια βρήκε πρώτη ρυθμό ξεφεύγοντας με 18-11 στα πρώτα λεπτά, όμως η Χίμκι ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της κι έκλεισε με προβάδισμα το α’ δεκάλεπτο (23-24, 10′).

Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, με αποτέλεσμα η περίοδος να κλείσει και πάλι με ισχνό προβάδισμα, αυτή τη φορά, όμως, υπέρ των γηπεδούχων (46-44, 20′).

Στην επανάληψη το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς “χέρια” και τη Χίμκι να προηγείται αυτή τη φορά με 63-64 (30′) ενόψει της δ’ περιόδου.

Εκεί, όμως, οι “νυχτερίδες” μπήκαν αποφασισμένες και ξέφυγαν με 77-71 στο 34′, παίρνοντας προβάδισμα νίκης. Με καλάθι του Μάρκοβιτς, η Χίμκι μείωσε σε 85-82 28” πριν το τέλος και με τον Σβεντ στη γραμμή των βολών είχε μια ευκαιρία για την ισοφάριση με 1” να απομένει για τη λήξη. Ο Ρώσος σταρ έκανε εκσεμμένα 1/2, όμως ο Πλάις πήρε το ριμπάουντ, δίνοντας παράλληλα μια τεράστια νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 46-44, 63-64, 85-83

Βαλένθια (Βιντορέτα): Τόμας 8 (1), Αμπάλντε 10 (2), Βαν Ρόσομ 7 (1), Μαρτίνεθ 9 (1), Σαν Εμετέριο 8 (1), Πλάις 15, Σάστρε 5 (1), Γκριν 11 (2), Ντόρνεκαμπ 5 (1), Χλίνασον 7.

Χίμκι (Μπαρτζώκας): Σβεντ 22 (6), Χάνικατ 15 (3), Βιάλτσεβ, Ζάιτσεβ, Μάρκοβιτς 7 (1), Μόνια 3 (1), Γκιλ 8, Τοντόροβιτς 6, Ζούμπκοβ 3, (1) Αντερσον 12 (2), Τζένκινς 5 (1), Τόμας 2.