Η Ζενίτ πέτυχε μία από τις σπουδαίότερες νίκες στην ιστορία της επικρατώντας της Φενέρμπαχτσέ με 81-84. Οι Ρώσοι είχαν για ήρωα της στιγμής τον Αντριού Αλμπισί, που πέτυχε το τρίποντο της νίκης σβήνοντας το τρίποντο ισοφάρισης του Σλούκα μερικά δευτερόλεπτα νωρίτερα. Ο Έλληνας άσος προσπάθησε να στείλει εκ νέου το παιχνίδι στην ισοπαλία, αλλά αστόχησε στο τελευταίο σουτ.

Για τους νικητές την σπουδαία νίκη υπέγραψε ο Πονίτκα με 16 πόντους και 8 ασίστ, ενώ από 12 πρόσθεσαν Αλμπισί και Αγιόν. Από την άλλη, η Φενέρμπαχτσε, που είχε κακή παρουσία για ακόμημία φορά στο δεύτερο ημίχρονο, στηρίχθηκε στους 18 πόντους του Λοβέρν, ενώ από 16 και 13 είχαν αντίστοιχα, Κάλινιτς και Σλούκας.

Ο αγώνας:

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και προηγήθηκε 7-0 στο πρώτοι δίλεπτο. Η Ζενίτ αντέδρασε και ισοφάρισε άμεσα το σκορ σε 14-14. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την τουρκική ομάδα να προηγείται με 21-18 και τον Λοβέρν να κυριαρχεί απόλυτα στο ζωγραφιστό. Οι γηπεδούχοι πήραν το πρώτο διψήφιο προβάδισμα με 34-23 στο 14′, μετά από επιθετικό κρεσέντο του Κάλινιτς, όμως η Ζενίτ επέμεινε και έμεινε στο παιχνίδι κλείνοντας την ανάπαυλα στο -5(43-38).

Στο δεύτερο μέρος, η Φενέρμπαχτσε έπαιρνε μικρές διαφορές, τις οποίες αδυνατούσε να διατηρήσει και έτσι το 52-44 του 23′ μετράπηκε σε 59-60 στο τέλος της τρίτης περίόδου με γκολ-φάουλ του Χόλινς που ολοκλήρωσε ένα επιμέρους 7-16 για λογαριασμό της Ζενίτ. Πλέον το μομέντουμ είχε αλλάξει και η Ζενίτ κατάφερενα γυρίσει από το -7 των αρχών της τέταρτης περιόδου(67-60 στο 32′) και να το μετατρέψει σε προβάδισμα τεσσάρων πόντων ( 74-78 στο 37′), μετά από καλάθι του Αμπρομάιτις.

Ο Ντατόμε έδωσε παράταση ζωής με ένα τρίποντο(77-78) και ο Ντέρικ Ουίλιαμς ισοφάρισε σε 78-78 με 1-2 βολές στα 52” πριν την λήξη. Στη συνέχεια, ο Αγιόν έδωσε νέο προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 32” να απομένουν και ο Αμπρομάιτις διαμόρφωσε το 78-81 με 1-2 βολές στα 8′ πριν την λήξη. Ο Σλούκας έβαλε φωτιά στην έδρα της τουρκικής ομάδας με το τρίποντο της ισοφάρισης(81-81) 4” πριν την λήξη, αλλά τον τελευταίο λόγο είχε ο Αλμπισί που εκτέλεσε για τρεις και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του(81-84 με 2΄’ για την λήξη) με τον Σλούκα να αστοχεί στο τελευταίο σουτ της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 43-38, 59-60