Το κακό του ξεκίνημα πλήρωσε ο Ερυθρός Αστέρας που ηττήθηκε με 69-75 από την Μπάμπεργκ. Η σερβική ομάδα μπήκε πολύ άσχημα στο παρκέ, με την Μπάμπεργκ να κάνει πάρτι στην επίθεση και να καταφέρνει να σκοράρει τριάντα πόντους στην πρώτη περίοδο, φτιάχνοντας διαφορά… ασφαλείας της τάξης των δώδεκα πόντων (18-30). Οι Σέρβοι προσπάθησαν στο δεύτερο δεκάλεπτο να ισορροπήσουν την κατάσταση αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στους εννιά πόντους (34-43).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι προσπαθούσε να κρατήσει την υπέρ της διαφορά, όμως είδε τον Ερυθρό Αστέρα να πλησιάζει κι άλλο, με το τέλος της τρίτης περιόδου να βρίσκει την Μπάμπεργκ να προηγείται ακόμα, αλλά για έξι πόντους (53-59). Στην τελευταία περίοδο η σερβική ομάδα πήγε να «γυρίσει» το ματς, όμως οι Γερμανοί παρέμειναν συγκεντρωμένοι, φτάνοντας τελικά στην νίκη με 69-75.

Τα δεκάλεπτα: 18-30, 34-43, 53-59, 69-75.