Μία πολύ μεγάλη νίκη πήρε η Ζαλγκίρις του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους απέναντι στην Αναντολού Εφές του Βέλιμιρ Περάσοβιτς με 91-83. Οι Τούρκοι αν και ξεκίνησαν δυνατά, στη συνέχεια τα βρήκαν σκούρα, με αποτέλεσμα η λιθουανική ομάδα να αντιδράσει και να πάρει μία πολύτιμη νίκη.

Η Εφές ξεκίνησε το παιχνίδι καλύτερα από την Ζαλγκίρις και με τον Μπράιαντ Ντάνστον να είναι καταλυτικός, κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο προηγούμενη με τέσσερις πόντους (22-26). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους επανήλθε δυνατά στο παιχνίδι, το οποίο κατάφερε να γυρίσει και να πάει στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με τρεις πόντους (47-44).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ζαλγκίρις συνέχισε να παίζει εξαιρετικά και να έχει σε τρομερή κατάσταση για ακόμα ένα παιχνίδι τον Εντγκάρας Ουλανόβας, καταφέρνοντας να αυξήσει λίγο τη διαφορά στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-61). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Ζαλγκίρις πάτησε το πόδι στο γκάζι πιο πολύ, με την Εφές, αν και προσπάθησε, να είναι αδύνατο να “γυρίσει” το παιχνίδι. Έτσι η Ζαλγκίρις πήρε τελικά την νίκη με 91-83.

Κορυφαίος του γηπέδου ο παίκτης-αποκάλυψη της Ζαλγκίρις, Εντγκάρας Ουλανόβας, που σημείωσε 22 πόντους, μάζεψε 7 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ στους συμπαίκτες του. Από τους ηττημένους της Εφές ξεχώρισε ο Μπράιαντ Ντάνστον με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 (!) μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 47-44, 66-61, 91-83.

Ζαλγκίρις (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 12, Μποστ 3 (1), Πάνγκος 10 (1), Τουπάν 9 (1), Γιανκούνας 17, Σάγιους, Μιλάκνις, Μίσιτς, Ουάιτ 8 (2), Καβαλιάουσκας 2, Βαλίνσκας 8 (1), Ουλανόβας 22 (2).

Εφές (Περάσοβιτς): Λέντο 13 (3), ΜακΚόλουμ 3, Μπιτίμ, Ντεμίρ, Μότουμ 11 (1), Άνταμς 15 (1), Στίματς 8, Μουσταφά, Μούριτς, Ντράγκιτς 4, Ντάνστον 17, Σιμόν 12 (3).

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ!