Μία εύκολη νίκη πήρε στην έδρα της η Γκραν Κανάρια, που χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, επικράτησε με 84-64 της Νταρουσάφακα για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Μόνο για μία περίοδο ήταν ανταγωνιστικοί οι Τούρκοι, που δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω.

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ καλά στο παρκέ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με την κάθε μία να θέλει να επιβάλει το ρυθμό της και τους φιλοξενούμενους να είναι αυτοί που πήραν το προβάδισμα, με μία μικρή διαφορά από τους γηπεδούχους (15-18). Στη συνέχεια, όμως, η Γκραν Κανάρια έπαιξε πιο συγκεντρωμένα από τη Νταρουσάφακα και κατάφερε να πάρει εκείνη προβάδισμα στο σκορ, πριν οι δύο ομάδες κατευθυνθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα (37-30).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ισπανοί έπαιξαν ακόμα καλύτερα και με εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση κατάφεραν να χτίσουν μία πολύ καλή διαφορά από τους Τούρκους, που έδειχναν να μην μπορούν να προβάλουν αντίσταση (60-47). Στην τελευταία περίοδο η διαφορά απλά συνέχισε να μεγαλώνει, με την Γκραν Κανάρια να είναι εξαιρετική και να φτάνει στη νίκη επί της Νταρουσάφακα, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 84-64.

Δεκάλεπτα: 15-18, 37-30, 60-47, 84-64.

Γκραν Κανάρια (Μαρτίνεθ): Γουάιλι 6, Μπαλτσερόφσκι 7 (1), Ολιβέρ 5 (1), Χάνα 5, Έρικσον 16 (3), Βένε 7 (1), Μπάλβιν 8, Παουλί 7 (1), Στρόμπερι 6 (2), Ραντίσεβιτς 10 (2), Τζέφερσον 5 (1), Τιλί 2.

Νταρουσάφακα (Ερνάκ): Οζμιρτσάκ 11 (2), Μπαϊγκούλ 6, Κοσούτ 2, Κιντ 10 (2), Οζντεμίρογλου 4, Σαβάς 9, Μπράουν 2, Ντάγκλας 10, Πέινερς 7, Ντίμπλερ, Έβανς 3 (1), Έρικ.

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.