Μία εύκολη νίκη πήρε η Εφές εντός έδρας απέναντι στην Νταρουσάφακα, της οποίας επικράτησε με 82-68 για τη 19η αγωνιστική της φετινής Ευρωλίγκας. Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετική καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με την Εφές να είναι καλύτερη και να κλείνει την πρώτη περίοδο προηγούμενη στο σκορ με μία καλή διαφορά (21-14). Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι καλοί στην επίθεση, βελτιώνοντας την άμυνά τους, κάτι που τους βοήθησε να ανοίξουν κι άλλο τη διαφορά και να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα προηγούμενοι με διψήφιο αριθμό πόντων (45-25).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν δεν έδειξαν διάθεση να αφήσουν την ομάδα του Σελτσούκ Ερνάκ να τους απειλήσει, παρά το γεγονός πως το παιχνίδι ήταν σχετικά ισορροπημένο (66-45). Στην τέταρτη περίοδο η Νταρουσάφακα προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι, όμως πια ήταν αργά για κάτι τέτοιο, με την Εφές να είναι αυτή που πήρε τη νίκη, με το αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο τελικό 82-68.

Δεκάλεπτα: 21-14, 45-25, 66-45, 82-68.

Αναντολού Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 3, Μπομπουά 10 (2), Μπαλμπάι 5 (1), Μπιρσέν 7 (1), Μότουμ 7, Σανλί 4, Μοερμάν 15 (1), Πλάις 6, Μίτσιτς 11 (1), Άντερσον 3 , Ντάνστον 2, Σίμον 9 (1).

Νταρουσάφακα (Ερνάκ): Οζμιζράκ 2, Μπαϊγκούλ 3, Κοσούτ, Ντεμίρ 2, Κιντ 6, Οζντεμίρογλου 3 (1), Σαβάς 5 (1), Ντάγκλας 17 (2), Πέινερς 5 (1), Ντίμπλερ 3 (1), Έβανς 14 (2), Έρικ 8.