Η Μακάμπι εμφάνισε εξαιρετικό πρόσωπο στο γήπεδο και πήρε εύκολα τη νίκη με 79-68 κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο για την 5η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Αρμάνι ήταν αρκετά ανταγωνιστική απέναντι στους γηπεδούχους μένοντας κοντά στο σκορ με τον Ταρζέφσκι να σκοράρει συνεχόμενα για το 8-7 στο 7′. Μάλιστα με γκολ-φάουλ του Γκάουντλοκ το ματς ήρθε στα ίσα (14-14, 9′) αλλά η Τόμας και Τάιους διαμόρφωσαν γρήγορα το 18-14, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου. Η Μακάμπι δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και έτρεξε ένα επί μέρους 13-4 φτάνοντας λίγο μετά το 15′ να προηγείται με +13 (31-18). Οι Ιταλοί μείωσαν με τρίποντο του Μπέρτανς αλλά Σεγκέφ και Τάιους κράτησαν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου (39-29).

Φορτσάτοι μπήκαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο μέρος, με τους Τζάκσον και Ρολ να παίρνουν μπρος και να κάνουν το 50-34 στο 24′. Η Μιλάνο δεν μπόρεσε να αντιδράσει με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστές τους Κέιν και Παραχούσκι στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου να κάνουν το 60-42. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι είναι να μειώσουν στους 11 πόντους (79-68), με τους Ισραηλινούς να σημειώνουν την τρίτη τους νίκη στην διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 39-29, 60-42, 79-68.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σπάχια): Τόμας 14 (8 ριμπάουντ), Ρολ 8, Κέιν 12, Τάιους 12 (15 ριμπάουντ), ΝτιΜπαρτολομέο, Σέγκεβ 3, Κόουλ 10 (8 ασίστ), Μπόλντεν, Παραχούσκι 10, Ζούσμαν, Τζάκσον 10.

Αρμάνι Μιλάνο (Πιανιτζάνι): Γκάουντλοκ 10, Μίτσοβ 8, Καλνιέτις 8, Ταρτσέβσκι 10 (7 ριμπάουντ), Εμ’Μπαγιέ 6, Θίοντορ 2, Τζέφερσον, Μπέρτανς 13, Γκουντάιτις 11.