Παρόλο που βρέθηκε να προηγείται με 16 πόντους (59-43), ο Ολυμπιακός των πολλών απουσιών ηττήθηκε στο ΣΕΦ με 86-85 από τη Ζαλγκίρις στη παράταση, με τον Παναθηναϊκό να είναι ο μεγάλος κερδισμένος της υπόθεσης, καθώς θα έχει το πλεονέκτημα έδρας ενόψει των πλέι-οφ της Ευρωλίγκα. Η Ρεάλ Μαδρίτης θα διαλέξει ποιον αντίπαλο θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση της διοργάνωσης

Οι “Πειραιώτες” ήταν εξαιρετικοί για 27 λεπτά παιχνιδιού, όπου η διαφορά είχε πάει και στους 16 πόντους (59-43), ωστόσο οι Λιθουανοί δεν το έβαλαν κάτω και πήραν τη νίκη. Το παιχνίδι πήγε σε έξτρα πεντάλεπτο, με τους “ερυθρόλευκους” να προηγούνται με 85-84, χάρη σε καλάθι στα 8′. Στη συνέχεια το σύνολο του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ με τον Γιανκούνας, με τον Βασίλη Σπανούλη να αστοχεί στη τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού

Κορυφαίοι για τη Ζαλγκίρις ήταν οι Ντέιβις και Γιανκούνας με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τον Ολυμπιακό ο Μιλουτίνοφ είχε 15 πόντους και 9 ριμπάουντ, με τον Βασίλη Σπανούλη να είναι πρώτος σκόρερ με 16 πόντους, μοιράζοντας και 6 ασίστ.

Το φιλμ:

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυναμικά στο παιχνίδι και με τρίποντο του Ρόμπερτς πήρε προβάδισμα 8 πόντων (10-2 3’). Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν λύσεις από τον Τόμπσον και τον Σπανούλη και η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα (17-6 8’). Η Ζαλγκίρις δεν μπορούσε να κόψει τον ρυθμό των «Πειραιωτών» και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 25-10.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός έριξε «ταχύτητα», όμως κρατούσε τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα. Οι Λιθουανοί προσπαθούσαν και κατάφεραν να ρίξουν προς στιγμήν τη διαφορά κάτω από τους 10 (32-23 17’) με 1/2 βολές του Πάνγκος και στη συνέχεια ο Ουλανόβας εκμεταλλεύτηκε  τη  λάθος επαναφορά των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπολου και κατέβασε ακόμη περισσότερο τη διαφορά (32-25). Ο Έλληνας τεχνικός κάλεσε τάιμ-άουτ και οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν και πάλι στροφές, αυξάνοντας τη διαφορά ξανά στους 10 πόντους (37-27) με καλάθι του Παπαπέτρου και πήγαν στα αποδυτήρια με +12 (43-31).

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός μπήκε εξίσου δυναμικά όπως στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Ρόμπερτς να ανεβάζει το προβάδισμα των «Πειραιωτών» στους 15 πόντους με καλάθι και φάουλ (48-33). Όλα κυλούσαν εξαιρετικά για το σύνολο του Γιάννη Σφαιρόπουλου, με τον Ρόμπερτς να σκοράρει συνεχώς, όμως η Ζαλγκίρις επέστρεψε. Αρχικά, ο Ούντριχ κατέβασε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (59-50 28’). Στη συνέχεια ο ίδιος παίκτης μαζί με τον Ουάιτ έριξαν τη διαφορά στους 5 (59-54), με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο στο -3 (59-56) και να επιστρέφουν από το -16!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ζαλγκίρις ακολουθούσε τον Ολυμπιακό στο σκορ, ώσπου ο Ντέιβις με 1/2 βολές ισοφάρισε το παιχνίδι (69-69 36’), ενώ στη συνέχεια ο Μιλάκνις με τρίποντο έβαλε μπροστά τους Λιθαουανούς (71-74 37’). Στα 1:11 ο Μιλουτίνοφ μείωσε στο πόντο (76-77), όμως και πάλι ο Μιλάκνις με τρίποντο έδωσε προβάδισμα 4 πόντων στους φιλοξενούμενους (76-80 50’). Ο Μιλουτίνοφ μείωσε σε 78-80 (42’), στη συνέχεια έβγαλε την άμυνα ο Ολυμπιακός και ο Ουίλτζερ με κάρφωμα στα 5’ ισοφάρισε την αναμέτρηση (80-80). Ο Γιανκούνας αστόχησε στην επόμενη επίθεση και το παιχνίδι οδηγήθηκε στη παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Μιλάκνις έκανε το 80-82. Στη συνέχεια η άμυνες είχαν  το πρώτο λόγο και καμία από τις δύο ομάδες δεν έβρισκε το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Ύστερα από 3 λεπτά ο Ντέιβις έκανε το 80-84 στα 1:36, για να απαντήσει ο Μιλουτίνοφ με 2/.2 βολές (82-84). Ακολούθησαν άστοχες επιθέσεις και ο Μπράουν στα 10’ πριν το φινάλε κέρδισε 2 βολές. Σκόραρε 1/2 , όμως στη δεύτερη που αστόχησε ο Ουίλτζερ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό (85-84 8.9’). Παρόλα αυτά οι Λιθουανοί πέρασαν και πάλι μπροστά στο σκορ με τον Γιανκούνας (85-86 2.9’) και ο Σπανούλης αστόχησε σε τρίποντο και ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στο ΣΕΦ με 85-86.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-10, 42-30, 59-56, 59-56, 85-86.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μπράουν 4 (1), Παπαπέτρου 9 (2), Σπανούλης 16, Μιλουτίνοφ 15, Στρέλνιεκς 8 (1), Μάντζαρης 4, Ρόμπερτς 12 (3), Μπόγρης, Ουίλτζερ 9, Τόμπσον 8.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 18, Πάνγκος 6, Τουπάν 6, Ούντριχ 6, Γιανκούνας 15, Μασιούλις, Μιλάκνις 8 (2), Μίτσιτς 5, Ουάιτ 7, Καβαλιάουσκας 4, Ουλανόβας 11 (2).