Η Ζαλγκίρις κατάφερε να την «τρομάξει» για 30 λεπτά, με αποτέλεσμα να σπείρει ξανά την… κουβέντα περί επιλογής αντιπάλου, αλλά η Ρεάλ Μαδρίτης με ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, φρόντισε να δαψεύσει κάθε τέτοιο ισχυρισμό, επικρατώντας με 99-83. Με αυτό το αποτέλεσμα, ολοκληρώθηκε και επίσημα η φάση του Top-16 της Ευρωλίγκα, με τη «βασίλισσα» να προκρίνεται πρώτη από τον όμιλό της, αφήνοντας δεύτερη την Μπαρτσελόνα και παίζοντας με την Αναντολού Εφές.

Η Ρεάλ ξεκίνησε με… τέρμα τα γκάζια στον αγώνα, προηγούμενη ήδη από το έκτο λεπτό της αναμέτρησης με 16-5, παίρνοντας πολλούς πόντους από τους ψηλούς της. Η πρώτη περίοδος, λοιπόν, ήταν το διάστημα της απόλυτης κυριαρχίας των «Μερένχες», οι οποίοι ήταν μπροστά με 21-12, με τους Ουλανόβας και Γκουντάιτις να βρίσκουν κάποιες λύσεις για την ομάδα τους. Το σκηνικό, όμως, άλλαξε πλήρως στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τη Ζαλγκίρις να κάνει επιμέρους σκορ 19-31 και να προηγείται στο ημίχρονο με 40-43. Η άμυνα… παιδική χαρά των γηπεδούχων, ενίσχυσε σε εκείνο το σημείο κάθε «ιντριγκαδόρο» που θυμόταν την επιλογή αντιπάλου που είχε κάνει, ηττώμενη στη Λιθουανία.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, φρόντισαν να αλλάξουν τα δεδομένα. Με τον Ρέγιες να κυριαρχεί κάτω από το καλάθι και τους Γιουλ, Ρίβερς να δίνουν ακόμη περισσότερη ώθηση στους συμπαίκτες τους, η Ρεάλ, προηγήθηκε με 49-47, χάρη σε καλάθι του Γιουλ. Η Ζαλγκίρις, όμως, δεν τα παρατούσε, έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση σε εκείνο το σημείο τον Άντερσον, ο οποίος σκόραρε 12 πόντους στην περίοδο αυτή. Παράλληλα, όμως, ήταν και η μοναδική της «όαση», μαζί με μερικά επιθετικά ριμπάουντ που στερούσαν κατοχές από τους παίκτες του Λάσο (68-62). Στην τέταρτη περίοδο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν δυναμικά, φέρνοντας τη διαφορά στους οκτώ πόντους, με τρίποντο του Κάρολ (77-69), με τον Σέρχιο Ροντρίγκες να την φέρνει μετά από πολλή ώρα σε διψήφιο αριθμό (80-70). Το καλό αυτό διάστημα της Ρεάλ, λοιπόν, απλούστευσε την κατάσταση, με την Ζαλγκίρις να μην μπορεί άλλο να ακολουθήσει σε τόσο υψηλό ρυθμό και σκορ.

Δεκάλεπτα: 21-12, 40-43, 68-62, 88-75

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ρίβερς 12 (1/2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Νοσιόνι 7 (1), Καμπάτσο 6 (1), Ματσιούλις 3 (1), Ρέγιες 17, Ροντρίγκες 16 (4/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Αγιόν 6, Κάρολ 16 (3/4 τρίποντα), Γιουλ 7 (1/2 τρίποντα, 7 ασίστ), Μπουρούσης 5, Σλότερ 4

Ζαλγκίρις (Κράπικας): Τσέρι 16 (1), Λεκαβίτσιους 6 (1), Βένε 8 (2), Γκουντάιτις 14 (6 ριμπάουντ), Σονγκάιλα 6, Γιανκούνας 2, Γιαβτόκας 2, Μιλάκνις 7 (2/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Άντερσον 17 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπαόυντ), Ντίμσα, Ουλανόβας 5 (1)