Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε πολύ άσχημη εμφάνιση και ηττήθηκε με 80-60 από τη Ζαλγκίρις Κάουνας, με την ομάδα από τη Λιθουανία να προηγείται πλέον με 2-1 στη σειρά. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν κακοί σε άμυνα και επίθεση και βρέθηκαν πίσω με διψήφια διαφορά από τη δεύτερη περίοδο. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν να μειώσει στους 7 (53-46 7’), όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη και γνώρισε την ήττα.

Οι «Πειραιώτες» καλούνται να αντιδράσουν και να αλλάξουν πολύ το αγωνιστικό τους πρόσωπο στο τέταρτο παιχνίδι της σειράς τη Πέμπτη  (26/4 20:00), καθώς σε περίπτωση ήττας θα αποχαιρετήσουν τη διοργάνωση και η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους θα προκριθεί στο Final-4 του Βελιγραδίου.

Για τη Ζαλγκίρις , τη «ζημιά» για ακόμη μια φορά στους «Πειραιώτες» την έκανε ο Μπράντον Ντέιβις , οποίος σημείωσε 18 πόντους, με τους Γιανκούνας και Πάνγκος να τον ακολουθούν με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.  Για τον Ολυμπιακό, ο Βασίλης Σπανούλης ήταν πρώτος σκόρερ με 14 πόντους.

Το φιλμ του αγώνα:

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και με 4 σερί πόντους του Ρόμπερτς πήρε προβάδισμα 6 πόντων (4-10 4’). Η Ζαλγκίρις βελτιώθηκε στην επίθεση και ο Τουπάν έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στους γηπεδούχους (17-16 9’). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 21-19.

Στη δεύτερη περίοδο και συγκεκριμένα στο 12’ οι «Πειραιώτες» ήταν πίσω με 25-24, όμως από κει και πέρα η συνέχεια ήταν «καταστροφική! Η ομάδα του Σάρας ανέβασε τη διαφορά στους 9 (33-24) με τους Ουάιτ και Ντέβις, ενώ στη συνέχεια ο Πάνγκος ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια τιμή (35-24). Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν βγει εκτός ρυθμού και το προβάδισμα των γηπεδούχων πήγε ακόμη και στου 17 πόντους (47-30). Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου πήγε στα αποδυτήρια με -11 (47-36), χτίζοντας ένα σερί 6-0 με τους Μάντζαρη και Μιλουτίνοφ.

Στην επανάληψη η Ζαλγκίρις κρατούσε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (47-36), με τον Ολυμπιακό όμως να αντιδράει και να επιστρέφει. Με συνεχόμενους πόντους του Σπανούλη η διαφορά έπεσε στους 7 (53-46 26’). Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη για τους «Πειραιώτες», με τον Γιανκούνας να αναλαμβάνει δράση και να ανεβάζει τη διαφορά στους 15 (62-47). Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αλλάξουν κάτι και οι Λιθουανοί έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +17 (67-50), με τρίποντο του Τουπάν στην εκπνoή.

Στη τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να επιστρέφει στο παιχνίδι και η Ζαλγκίρις με τρίποντο  του Τουπάν ανέβασε το προβάδισμα της πάνω από τους 20 πόντους (74-52 34’), με τους «ερυθρόλευκους» να πετυχαίνουν μόλις 2 πόντους, ύστερα από 5 λεπτά παιχνιδιού στο τέταρτο δεκάλεπτο. Έτσι, η ομάδα του Σάρας πήρε τη νίκη με 80-60 και βρίσκεται ένα βήμα μακριά από το Final-4 του Βελιγραδίου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-19, 47-36, 67-50, 80-60

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 18, Πάνγκος 12 (2), Τουπάν 10 (2), Ούντριχ 6, Γιανκούνας 13, Σάλιους, Μιλάκνις 1, Μίτσιτς 8, Ουάιτ 5, Καβαλιάουσκας 7, Βαλίνσκας, Ουλανόβας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος):  ΜακΛιν 6, Μπράουν, Παπαπέτρου 5 (1), Σπανούλης 14, Μιλουτίνοφ 3, Στρέλνιεκς 3, Τιλί 6 (1), Πρίντεζης 3, Παπανικολάου 6, Μάντζαρης 3 (1), Ρόμπερτς 11 (1), Μπόγρης.