Την “έκπληξη” της αγωνιστικής πραγματοποίησε στο Στρασβούργο η ομώνυμη ομάδα που επικράτησε της “ζάπλουτης” Φενέρμπαχτσε του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς με τελικό σκορ 91-70.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από το ξεκίνημα τις “άγριες” διαθέσεις του και προηγήθηκαν με 10-4(7:47″). Η Φενέρμπαχτσε αξιοποιώντας το πλούσιο “οπλοστάσιο” της βρήκε λύσεις στην επίθεση και ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 21-24. Οι δύο ομάδες παρέμεινα κοντά στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου δεκαλέπτου, με την αναμέτρηση να βρίσκεται στην απόλυτη ισορροπία(40-40), δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα. Με σερί 9-1 στον υπολειπόμενο χρόνο η Στρασμπούρ έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +8(49-41), αποδεικνύοντας πως μόνο εύκολη δεν θα ήταν η αποστολή τουν Τούρκων.

Οι παίκτες του Βενσάν Κολέ συνέχισαν στο ξεκίνημα του β’ μέρους από εκεί που είχαν μείνει. Με εύστοχο τρίποντο του Λελού, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά(68-58, 5:22″), με την Φενέρ να μειώνει στην συνέχεια στους 4(60-56), 3 λεπτά πριν την ολοκλήρωση της περιόδου. Ο Κάιλ Ουίμς με εύστοχο τρίποντο διαμόρφωσε στο 65-58, δίνοντας “μαξιλαράκι” 7 πόντων στους Γάλλους για τα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης. Στο κρισιμότερο σημείο του αγώνα η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς υπέστει επιθετικό  “μπλακ-άουτ” , καθώς χρειάστηκε 5 λέπτα για να πετύχει τους πρώτους της πόντους στην τελευταία περίοδο. Ο Ουίμς και πάλι με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στο +17(75-58) για την Στρασμπούρ, με την Φενέρ μοιάζει “ανήμπορη” να επιστρέψει. Η εικόνα των φιλοξενούμενων στα τελευτάια λεπτά ήταν απογοητευτική με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 91-70 και τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν σημαντική νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Καιλ Ουίμς με 22 πόντους(4/5 τρίπ.), με τον Μπομπουά να προσθέτει άλλους 14. Από πλευράς Φενέρ, ο Μπογκντάνοβιτς πέτυχε 12 πόντους, ενώ οι Άντιτς και Βέσελι είχαν από 11 και 10 πόντους αντίστοιχα. Σε “ρηχά” νερά κινήθηκε ο Κώστας Σλούκας που τελείωσε την αναμέτρηση με 6 πόντους, 3 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 5 λάθη σε 19 λεπτά συμμετοχής.

Tα δεκάλεπτα:21-24, 49-41, 65-58, 91-70

Στρασμπούρ (Κολέ): Κόλινς 12, Μπομπουά 14, Λακόμπ 7, Λελούπ 3, Κάμπελ 6, Ντιλίκινα 2, Τράβις 11, Φοφανά 4, Γκολούμποβιτς 10, Oυίμς 22.
Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Χερσέκ, Ούντο 4, Μαχμούτογλου 6, Άντιτς 11, Μπογκντάνοβιτς 12, Γιουρτσεβέν 3, Σλούκας 6, Βέσελι 10, Κάλινιτς 5, Ντίξον 9, Ντατόμε 4.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ.