Η Μπουντιβέλνικ νίκησε εντός έδρας την Παρτιζάν με 74-69, στο παιχνίδι του Ά ομίλου που άνοιξε την αυλαία της 3ης αγωνιστικής στην Ευρωλίγκα. Οι Ουκρανοί είχαν πραγματοποιήσει πολύ καλές εμφανίσεις τις πρώτες δύο αγωνιστικές με αντιπάλους την Φενέρμπαχτσε και την ΤΣΣΚΑ Μόσχας αντίστοιχα αλλά δεν είχαν καταφέρει να… γευτούν έως τώρα τη χαρά της νίκης (1η νίκη στα χρονικά της Ουκρανίας στην Ευρωλίγκα). Το σημερινό παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι και κρίθηκε στα τελευταία λεπτά της 4ης περιόδου, όπου οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι και διατήρησαν το προβάδισμα τους έως το τέλος. Οι παίκτες της Παρτιζάν προσπάθησαν μέχρι τα τελευταία λεπτά (64-62 στο 36′) να πετύχουν την δεύτερη τους νίκη στο θεσμό, δίχως όμως αποτέλεσμα. Μεγάλο παιχνίδι από τον Ντάριους Λαβρίνοβιτς για τους νικητές, με 22 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και κατάφεραν να προηγηθούν 9-2. Οι παίκτες της Παρτιζάν όμως αντέδρασαν και έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (15-15), για να διατηρηθεί η ισοπαλία στο τέλος της 1ης περιόδου (17-17). Στη συνέχεια οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους παίκτες του Ντούσκο Βουγιόσεβιτς να περνάνε για πρώτη φορά μπροστά (34-35 στο 17’). Το ημίχρονο βρήκε τελικά τους γηπεδούχους να προηγούνται 44-42.

Στην επανάληψη, κυριάρχησε η αστοχία των δύο ομάδων, με την 3η περίοδο να ολοκληρώνεται με σύνολο 19 πόντους και από τις δύο πλευρές (52-53 3η περίοδος). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Άιναρς Μπαγκάτσκις με επιμέρους 9-1 έκαναν το 61-55 και το… μεγάλο βήμα για τη νίκη. Η Παρτιζάν μείωσε προσωρινά 64-62, αλλά οι γηπεδούχοι ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα και τη νίκη, για το τελικό 74-69.

Πρώτος σκόρερ με εξαιρετική εμφάνιση για τους νικητές ο Ντάριους Λαβρίινοβιτς με 22 πόντους (7/9 δίπ., 2/4 τρίπ., 2/3 β.), 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 35’ συμμετοχής, ενώ ακολούθησε ο Νταχουάν Σάμερς με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Για την Παρτιζάν ξεχώρισε ο Τάρενς Κίνσεϊ με 16 πόντους (6/12 δίπ., 0/1 τρίπ., 4/4 β.) και 4 ριμπάουντ σε 30’ συμμετοχής. Καλή εμφάνιση και από τους Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς (3ριμπ.) και Ντράγκαν Μιλοσάβλιεβιτς (3ριμπ.), οι οποίοι πέτυχαν 15 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 44-42, 52-53, 74-69.
Μπουντιβέλνικ (Μπαγκάτσκις): Έιχερν 9 (1), Λαβρίνοβιτς 22 (2), Ντροζντόφ 4, Γκορμπένκο, Στρέλνιεκς 5 (1), Ανισίμοφ 2, Ντάουνς 7 (1), Μίναρντ 10 (2), Σάμερς 15 (1).
Παρτίζαν (Βουγιόσεβιτς): Λοβέρν 2, Βέστερμαν 5 (1), Ντάλο, Μιλοσάβλιεβιτς 15, Μπογκντάνοβιτς 15 (3), Γκάγκιτς 7, Μούσλι 4, Σάλιτς 5, Άντριτς, Κίνσεϊ 16, Μπεζμπράντιτσα.