Η Γαλατασαράι (7-15) επικράτησε στο “Παλαου Μπλαουγκράνα” με 69-62 της Μπαρτσελόνα, η οποία με ρεκόρ 8-14 βρίσκεται ουσιαστικά εκτός διεκδίκησης της πρόκρισης για την οκτάδα της Ευρωλίγκας.

Το φιλμ του αγώνα

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξεκίνησε για την Μπαρτσελόνα με τους Ράις, Κόπονεν, Περπέρογλου, Βεζένκοφ και Τόμιτς, ενώ από την πλευρά των φιλοξενούμενων, ο Εργκίν Αταμάν παρέταξε τους Γκιουλέρ, Φιτιπάλντο, Μίτσοφ, Σιλμπ και Πλάις.

Με τον Αλέξανδρο Βεζένκοφ να πετυχαίνει γρήγορα 6 πόντους η Μπαρτσελόνα πήρε το προβάδισμα στα πρώτα τρία λεπτα (9-2), με το ρυθμό να γίνεται πολύ γρήγορος, τις δύο ομάδες όμως να παραμένουν απελπιστικά άστοχες. Οι “μπλαουγκράνα” διατήρησαν το προβάδισμα, με το σκορ στο 7‘ να είναι 13-6. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Καταλανούς να είναι στο +6 (16-10) και τον Βεζένκοφ να είναι πρώτος σκόρερ του αγώνα (.). Ο Μίτσοφ από την πλευρά της Γαλατά, κράτησε τους Τούρκους κοντά στο σκορ (.), ενώ καμία από τις δύο ομάδες δεν είχε ευστοχήσει ακόμη σε σουτ τριών πόντων.

Η “τσιμπόμ” ξεκίνησε δυνατά τη δεύτερη περίοδο, μειώνοντας με ένα σερί 5-0 σε 16-15 στο 12‘. Στο 14‘ ο Ντίμπλερ πέτυχε το πρώτο τρίποντο της αναμέτρησης μετά από 19 άστοχα που είχαν οι δύο ομάδες (!), για την πρώτη ισοπαλία (18-18), μετά το 2-2 στο ξεκίνημα. Οι Τούρκοι προηγήθηκαν στο 17‘ με 20-24, τρέχοντας ένα σερί 14-4 από το ξεκίνημα του β’ δεκαλέπτου. Το “ρόδι” για την Μπαρτσελόνα στα σουτ πίσω από τα 6,75 έσπασε ο Κόπονεν, ο οποίος έδωσε ξανά το προβάδισμα στους “μπλαουγκράνα” με δύο σερί τρίποντα (28-24). Το ημίχρονο έκλεισε με τον Γκιουλέρ να μειώνει σε 28-26, σκορ με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες.

Χαμηλό το σκορ της ανάπαυλας, κάτι που οφείλεται περισσότερο στην αστοχία των δύο αντιπάλων στα τρίποντα (3/34 συνολικά), παρά στις καλές αμυντικές προσπάθειες.

Όπως στο ξεκίνημα του αγώνα, έτσι και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Βεζένκοφ ήταν αυτός που έδωσε προβάδισμα 5 πόντων στους γηπεδούχους (31-26) στο 22‘, φτάνοντας με ένα δύσκολο σουτ τριών πόντων τους 11 προσωπικούς. Η Γαλατά έβρισκε απαντήσεις, μένοντας κοντά στο σκορ, μέχρι να πάρει μπροστά ο Ράις, ο οποίος με τρία συνεχόμενα καλάθια έγραψε το 43-35 (26‘). Οι Τούρκοι “πήραν μπρος” και με ένα σερί 8-2 μείωσαν και πάλι στους δύο, ένα λεπτό πριν την λήξη της τρίτης περιόδου (45-43), αναγκάζοντας τον Μπαρτζώκα να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Ανοιχτή έμεινε η υπόθεση νίκη, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 50-45.

Οι φιλεξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσια με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου (50-50 στο 31′) με τρίποντο του Ντίμπλερ. Ο αγώνας εξελίχθηκε σε θρίλερ με το προβάδισμα να εναλλάσεται συνεχώς. Ο Βεζένκοφ φώναξε και πάλι “παρών“, κάνοντας το 57-56 και φτάνοντας τους 15 πόντους στην αναμέτρηση και ισοφαρίζοντας παράλληλα το προσωπικό του ρεκόρ στο σκοράρισμα (35‘). Οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν πιο συγκεντρωμένοι και με μερικές πολύ καλές άμυνες πέρασαν μπροστά στο 39‘ με 59-64. Το τρίποντο του Βεζένκοφ δεν ήταν αρκετό για να κρατήσει τη Μπαρτσελόνα ζωντανή στην υπόθεση-νίκη.

Η Γαλατασαράι πέτυχε την πρώτη εκτός έδρας νίκη της, επικρατώντας με 69-62 στο “Παλαου Μπλαουγκράνα” και αφήνοντας ουσιαστικά τους Καταλανούς με ελάχιστες ελπίδες για πρόκριση στην οκτάδα.

MVP για τους νικητές ήταν ο Άλεξ Τάιους, που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 19 πόντους και 28 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης (PIR).

Από ελληνικής πλευράς, εξαιρετική παρουσία για την Μπαρτσελόνα είχε ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους (8/12 σουτ), 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ ο Στράτος Περπέρογλου ήταν πολύ καλός αμυντικά, “κατεβάζοντας” 12 ριμπάουντ, και σημειώνοντας και 3 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-10, 28-26, 50-45

Μπαρτσελόνα (Μπαρτζώκας): Μάνφορντ 2, Ράις 8(2), Κλαβέρ 3, Ναβάρο 5(1), Φαβεράνι 2, Βεζένκοφ 18(2(, Πένο, Έρικσον, Ντιανέ, Κόπονεν 15(2), Περπέρογλου 3, Τόμιτς 6.

Γαλατασαράι (Αταμάν): Πρέλτζιτς , Μίτσοφ 8, Φιτιπάλντο 4, Τάιους 19, Κορκμάζ, Σιλμπ 16(1), Χατσιγιέβα, Πλάις 2, Ντέι 2, Γκιουλέρ 2, Ντίμπλερ 14(4), Κοκσάλ 2.