Μία περίοδο χρειάστηκε η Μπαρτσελόνα στην έδρα της κόντρα στην Χίμκι για να πάρει τη νίκη, την οποία πανηγύρισε με 83-74 για την τελευταία αγωνιστική της φετινής Ευρωλίγκας. Ο Σβέτισλαβ Πέσιτς μοίρασε τον χρόνο στους παίκτες του με σκοπό τόσο να τους δώσει ρυθμό όσο και να τους ξεκουράσει.

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ καλά στο παρκέ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και αμφότερες θέλησαν να επιβάλουν το ρυθμό τους στην αναμέτρηση, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το προβάδισμα, με μία πολύ καλή διαφορά από τους γηπεδούχους (21-32). Στη συνέχεια οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν καλά, με την Μπαρτσελόνα, ωστόσο, να είναι εκείνη που πήρε προβάδισμα στο σκορ, ανατρέποντας το σκορ, πριν οι δύο ομάδες κατευθυνθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα (44-43).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ρώσοι έπαιξαν καλύτερα και με σωστές επιλογές στην επίθεση κατάφεραν να ξαναπάρουν το προβάδισμα, με τους Καταλανούς να παραμένουν, όμως, κοντά στο σκορ (54-58). Στην τελευταία περίοδο η Μπερτσελόνα έδειξε απελευθερωμένη και παίζοντας συγκεντρωμένα και κάνοντας σωστές επιλογές κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να πάρει και μια εύκολη, όπως αποδείχθηκε, νίκη, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 83-74.

Δεκάλεπτα: 21-32, 44-43, 54-58, 84-73.

Μπαρτσελόνα (Πέσιτς): Πάνγκος 7 (1), Ρίμπας, Σίνγκλετον 5 (1), Χάνγκα 12 (2), Μπλάζιτς 8, Σμιτς 2, Ερτέλ 5, Πουστόβι, Οριολά 14, Κούριτς 13 (3), Κλαβέρ 5 (1), Τόμιτς 12.

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Κρόκερ 5 (1), Ζάιτσεβ 8, Χάρισον 10 (3), Μόνια 13 (3), Γκουμπάνοφ, Γιακούσιν, Ζούμπκοβ 11 (1), Τζένκινς 13 (2), Τόμας 7 (1), Μίκι 7.