Την δεύτερη του ήττα γνώρισε ο Παναθηναϊκός Superfoods στον φετινό μαραθώνιο της Ευρωλίγκας χάνοντας στην «Abdi İpekçi Arena» από την Αναντολού Εφές με 91-83, στην δεύτερη παράταση, μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι. Το παιχνίδι που εξελίχθηκε σε «θρίλερ» κρίθηκε ουσιαστικά στις λεπτομέρειες, αλλά και στην εύνοια που είχαν σε όλο το τέταρτο δεκάλεπτο οι Τούρκοι από την διαιτητική τριάδα, με αποτέλεσμα να χρεωθούν το πρώτο τους ατομικό φάουλ στην παράταση, και μετά από 13 αγωνιστικά λεπτά, έχοντας στο παθητικό τους μόλις 14 φάουλ, εκ των οποίων τα τέσσερα έγιναν σκόπιμα στο τελείωμα της πρώτης παράτασης. Συνολικά οι «πράσινοι» που παρουσίασαν εξαιρετική εικόνα, εκτέλεσαν μόλις 9 βολές (7/9) σε 50 αγωνιστικά λεπτά, με την τελευταία να έρχεται με το σκορ στο 18-23 στο 8’49” πριν το τέλος του ημιχρόνου, με τον Νίκολς.

Για τον Παναθηναϊκό Superfoods, που είχε ως αχίλλειο πτέρνα σε ένα ακόμα παιχνίδι τα ριμπάουντ (είχε 36 έναντι 48 των Τούρκων που είχαν 14 επιθετικά ριμπάουντ), ο Κει Σι Ρίβερς ήταν εξαιρετικός με 15 πόντους (3/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα) έχοντας και το buzzer beater floater της ισοφάρισης στην παράταση, ενώ πολλές βοήθειες έδωσε ο Νίκος Παππάς με 13 πόντους (2/5 τριπ.). Ο Νικ Καλάθης γέμισε και πάλι στην στατιστική του έχοντας 10 πόντους (οι 8 στο πρώτο δεκάλεπτο), 12 ασίστ και 6 ριμπάουντ, αλλά μπορεί να θεωρηθεί και «μοιραίος» με την κακή πάσα στον Νίκολς στον αιφνιδιασμό με το σκορ στο 86-83 για την Έφες. Σε double-double έφτασε και ο Τζέιμς Γκιστ, ο οποίος έχοντας τον περισσότερο χρόνο συμμετοχής από τους «πράσινους» (40’23”) ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 12 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο «αθόρυβος» Ντεμέτρις Νίκολς είχε 11 πόντους με 3/4 τρίποντα, με το μοναδικό του άστοχο να στερεί τη νίκη από τον Παναθηναϊκό, και να έρχεται στα 6” πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας. Μέτριος, και εκτός ρυθμού ήταν ο Γιάννης Μπουρούσης (7 π., 5 ριμπ.) με αποκορύφωμα τα δυο χαμένα «πέναλτι» στα 46” πριν το τέλος της πρώτης παράτασης, με το σκορ στο 77-75. Για την ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς, ο Τόμας Ερτέλ είχε 17 πόντους (2/3 τριπ., 5 ασίστ), με τον Τάιλερ Χάνεικατ να έχει 15 πόντους και 13 ριμπάουντ. Σε double double έφτασαν ο πρώην «ερυθρόλευκος» Μπράιαντ Ντάνστον (12 π., 11 ριμπ.) και ο Ντέρικ Μπράουν (11 π., 11 ριμπ.).

Τα παιχνίδι

Με θεαματικό τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι στην Κωνσταντινούπολη με τον Σίγκλεντον να κόβει στην πρώτη φάση τον Οσμάν, με τον διεθνή Τούρκο να ανταποδίδει στην άμυνα πάνω στον Ρίβερς. Έτσι, και μετά από τέσσερις άστοχες επιθέσεις ο Καλάθης πέτυχε το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης στο 8’21’’ (0-2), για να μοιράσει στην συνέχεια στον Φελντέιν ο οποίος με κάρφωμα σε δευτερεύοντα αιφνιδιασμό έγραψε το 6-10 στο 5’. Ωστόσο η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς με πέντε συνεχόμενους πόντους του Κότον και τρίποντο του Ερτέλ πέρασε μπροστά με 16-15 στο 7’, με τους Καλάθη και Μποχωρίδη με τρίποντο να επαναφέρουν την τάξη, και με ένα μικρό σερί 0-5 να φέρνουν την Ελληνική ομάδα μπροστά με 16-20, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η 1η περίοδος. Ο Καλάθης είχε 8 πόντους με 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ, την ίδια ώρα που οι γηπεδούχοι είχαν 9 λάθη.

Μπορεί οι Τούρκοι να μάζευαν τα επιθετικά ριμπάουντ αλλά ο Παναθηναϊκός μπήκε «καυτός» στο 2ο δεκάλεπτο, και με τρία διαδοχικά τρίποντα από Μπουρούση, Παππά και Φώτση έφτασε τα 5/8 και προσπέρασε με +10 (22-32) στο 14’, αναγκάζοντας τον Περάσοβιτς να καλέσει τάιμ άουτ. Το αποτέλεσμα του ήταν να συνέλθουν οι παίκτες του, και με δικό τους σερί 8-0 να μειώσουν σε 30-32 με τον Ερτέλ να οδηγεί την επίθεση. Ο Παππάς με πέντε συνεχόμενους πόντους ξανά έδωσε αέρα 7 πόντων στον Παναθηναϊκό (30-37) με τον Ρίβερς με τρίποντο να ανεβάζει την διαφορά στο +8 (32-40). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 35-42 με την Εφές να έχει 8 επιθετικά ριμπάουντ και τον Παναθηναϊκό μόλις 4 λάθη.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός φαίνεται να άφησε το καλό του πρόσωπο στα αποδυτήρια, και δεχόμενος ένα σερί 11-0, βρέθηκε πίσω με 46-42, σε σημείο που ο Ντάνστον ξεκίνησε την δράση του, με την Έφες να έχει 12 επιθετικά ριμπάουντ, κερδίζοντας ένα σχεδόν σε κάθε φάση. Ο Γκιστ έσπασε τον γόρδιο δεσμό σκοράροντας στο 5’30’’, με τον Παππά μετά από δικό του κλέψιμο να ισοφαρίζει σε 46-46, φέρνοντας και πάλι τις δυο ομάδες σε ισορροπία. Με την ίδια λογική εξελίχθηκε και το τελευταίο πεντάλεπτο, με τον Νίκολς να κλείνει την περίοδο με 53-53 χάρη σε εύστοχο τρίποντο.

Ο πρώην Αμερικανός φόργουορντ της ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν ζεστός, και έτσι με τρίποντο έδωσε μετά από αρκετή ώρα το προβάδισμα στους «πράσινους» (59-60), με τον Ρίβερς να την φέρνει στο +4 (61-65) στο 35’ μετά από την 10η ασίστ του Καλάθη. Σε εκείνο το χρονικό σημείο ανέλαβε δράση ο Γκρέιντζερ ο οποίος με πέντε συνεχόμενους πόντους έφερε ξανά μπροστά τους Τούρκους με 68-65 στο 2’47’’, με τον Παναθηναϊκό να απαντάει με τον ίδιο τρόπο, και με τρίποντο του Νίκολς και ντράιβ του Παππά να παίρνει το προβάδισμα με 68-70 στο 1’10’’. Ο Σίνγκλεντον έβγαλε μια εξαιρετική άμυνα πάνω στον Γκρέιντζερ στα 44’’, αλλά το άστοχο τρίποντο του Παππά στα 25,8’’ έδωσε το δικαίωμα στον Κότον με δύσκολο ντράιβ να ισοφαρίσει σε 70-70 στα 18,4’’, Ο Νίκολς αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο στα 6’’, με τον Καλάθη να κλέβει την μπάλα από τον Χάνεικατ, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση, και την Εφές να τελειώνουν το 4ο δεκάλεπτο χωρίς προσωπικό φάουλ.

Η παράταση ξεκίνησε με τον Ρίβερς να δείχνει αποφασισμένος να πάρει την παίρνει την κατάσταση στα χέρια του (74-75), με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο πρώτο τους φάουλ στο 2’32’’, έχοντας δηλαδή 12’32’’ χωρίς να έχουν τιμωρηθεί από τους «άρχοντες» της αναμέτρησης. Ο Ντάνστον στο 1’23’’ πέτυχε το 77-75, αστοχώντας στην έξτρα βολή που κέρδισε από το φάουλ του Μπουρούση, με τον Καρδιτσιώτη σέντερ να αστοχεί εξ’ επαφής, και δυο φορές στα 46’’. Ωστόσο την λύση έδωσε ο Ρίβερς που με φλόατερ στο τελείωμα της παράτασης ισοφάρισε σε 77-77, στέλνοντας το παιχνίδι σε έξτρα πεντάλεπτο.

Εκεί ο Παναθηναϊκός φάνηκε να έμεινε στην ισοφάριση του Αμερικάνου και δεχόμενος ένα γρήγορο 9-0 έμεινε πίσω με 86-77 στο 3’12’’, χάνοντας επαφή με το σκορ. Ωστόσο και πάλι προσπάθησε για την ανατροπή, και με ένα δικό του σερί 6-0 μείωσε σε 86-83 στο 1’54­, χάνοντας την ευκαιρία να μειώσει με προσπάθεια του Φελντέιν και την λάθος πάσα του Καλάθη στον Νίκολς, στον αιφνιδιασμό. Έτσι, ο Μπράουν όντας «οφσαιντ» στα 37’’ πέτυχε το 88-83, για να κλείσει το σκορ με τρίποντο ο Ερτέλ στα 3’’ (91-83), δίνοντας και διαφορά στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 35-42, 53-53, 70-70, 77-77, 91-83

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Περάσοβιτς): Τόμας 13 (3), Χάνεικατ 15 (1), Μπαλμπάϊ, Μπράουν 11, Οσμάν 5 (1), Κότον 9 (1), Γκρέιντζερ 7 (1), Όμιτς 2, Ερτέλ 17 (2), Ντάνστον 12.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλεντον 5, Νίκολς 11 (3), Ρίβερς 15 (3), Μποχωρίδης 3 (1), Φώτσης 3 (1), Παππάς 13 (2), Φελντέιν 4, Γκίστ 12, Μπουρούσης 7 (1), Καλάθης 10 (1).