Χωρίς να εντυπωσιάσει ιδιαίτερα, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επιβλήθηκε 94-91 επί της Ζαλγκίρις Κάουνας στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη για τους Μοσχοβίτες (4-1 ρεκόρ), ενώ οι Λιθουανοί υπέστησαν τη δεύτερη σερί ήττα τους, “πέφτοντας” στο 2-3. Καθοριστικό το 14-0 σερί στα μέσα της τέταρτης περιόδου με τρία διαδοχικά τρίποντα του Βοροντσέβιτς και 5 προσωπικούς πόντους του Ντε Κολό.

Πρώτος σκόρερ της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη ήταν ο Γουίλ Κλάιμπερν με 26 πόντους, ενώ 25 πρόσθεσε ο Νάντο Ντε Κολό, έχοντας επίσης 10 ασίστ. Εξαιρετικό και ο Βοροντσέβιτς με 14 πόντους και 4/6 τρίποντα. Από πλευράς Ζαλγκίρις, ξεχώρισε ο Μίτσιτς με 20 πόντους, ενώ ακολούθησαν Ουλανόβας και Βαλίνσκας με 14 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Το φιλμ του αγώνα

Δυναμικά ξεκίνησε την αναμέτρηση η Ζαλγκίρις Κάουνας και προηγήθηκε με 2-8 στα πρώτα τρισήμιση λεπτά (6:33”), ενώ ελέγχοντας τον ρυθμό ξέφυγε ακόμα και με +8 (9-18) δύομιση λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, σ’ εκείνο το σημείο η ΤΣΣΚΑ Μόσχας αφυπνίστηκε και με επιμέρους σκορ 13-2 έκλεισε το δεκάλεπτο με 22-20 υπέρ της (10′).

Στη δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (24-24, 7:05”), όμως και πάλι η ΤΣΣΚΑ πάτησε γκάζι και με σερί 15-4 ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (39-28, 3:13”). Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και μοιραία το σκορ ανέβηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 51-36 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (20′).

Στην επανάληψη, η Ζαλγκίρις Κάουνας αντέδρασε και μείωσε γρήγορα στους 10 (53-43, 6:51”), όμως η τριάδα Ντε Κολό-Ροντρίγκεθ-Κλάιμπερν ανέβασε εκ νέου τη διαφορά στο +14 (62-48, 4:05”). Παρόλα αυτά, η Ζαλγκίρις συνέχισε την πολύ καλή άμυνά της, με αποτέλεσμα να μειώσει στους επτά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (69-62, 30′).

Συνεχίζοντας με εξαιρετική άμυνα, η Ζαλγκίρις πλησίασε στους τέσσερι (72-68) κρατώντας δίχως σκορ την ΤΣΣΚΑ για 4:15”. Κάπου εκεί, ανέλαβε δράση ο Βοροντσέβιτς, ο οποίος με 3/3 τρίποντα εξτόξευσε τη διαφορά στο +11 (81-70) 4:34”, ενώ αμέσως μετά τη σκυτάλη πήρε ο Ντε Κολό και με πέντε προσωπικούς πόντους έγραψε το 86-70, καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη. Η Ζαλγκίρις απάντησε με 8-0 σερί (86-78, 2:22”), ενώ 16” πριν το τέλος μείωσε στους τέσσρερις (92-88), ωστόσο ήταν πλέον αργά. Το τελικό 94-91 διαμόρφωσε με τρίποντο στη λήξη του αγώνα ο Βαλίνσκας.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 51-36, 69-62, 94-91