Η Γαλατάσαραϊ έβαλε δύσκολα στη Ρεάλ Μαδρίτης, ωστόσο οι “Μαδριλένοι” έκαμψαν την αντίσταση των μαχητικών Τούρκων με 90-81, παίρνοντας την τέταρτη νίκη τους σε πέντε παιχνίδια Ευρωλίγκας.

Κορυφαίος της ομάδας του Πάμπλο Λάσο ήταν ο Σέρχιο Γιουλ με 23 πόντους, ενώ ακολούθησαν ο Ρούντι Φερνάντεθ (13π.), ο Γιόνας Ματσιούλις (11π.) και ο Γκουστάβο Αγιόν (10π.). Από πλευράς Γαλατά, ξεχώρισαν ο Βλάντιμιρ Μίτσοφ (17π.) και ο Άλεξ Τάιους (14π.).

Το φιλμ

Η Ρεάλ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, παίρνοντας προβάδισμα με 11-4, ωστόσο η Γαλατάσαραϊ αντέδρασε με 11-0 σερί (11-15), διατηρώντας τα ηνία μέχρι και το τέλος της πρώτης περιόδου (19-22, 10′).

Στη δεύτερη περίοδο, η τουρκική ομάδα επέβαλε πλήρως το ρυθμό της, με τη Ρεάλ να προσπαθεί να αντιδράσει αλλά να μη μπορεί. Έτσι, η Γαλατά προηγήθηκε ακόμα και με +7 (34-41), με τη Ρεάλ απλώς να μαζεύει τη διαφορά στο καλάθι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (45-47, 20′).

Με τρίποντο του Ματσιούλις στις αρχές της επανάληψης, η Ρεάλ ανέκτησε μετά από ώρα το προβάδισμα (48-47). Από εκεί και μετά, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με πολλές εναλλαγές προβαδίσματος και ισοπαλίες, με τους “Μαδριλένους” να έχουν ένα οριακό πλεονέκτημα για τη νίκη (66-64, 30′).

Με δύο τρίποντα του Φερνάντεθ, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο ξέφυγε με +6 (72-66) 7:13” πριν τη λήξη, και παρά το γεγονός ότι η Γαλατά πλησίασε με 5-0 σερί (72-71, 6:15”), διατήρησε σταθερή τη διαφορά αυτή μέχρι και 1:18” πριν το τέλος. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περαιτέρω κι έτσι με δύο βολές του Ντόντσιτς κι ένα τρίποντο του Φερνάντεθ στην εκπνοή, η Ρεάλ πήρε μια σπουδαία -βάσει εξέλιξης- εντός έδρας νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 45-47, 66-64, 90-81

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ράντολφ 7 (1), Φερνάντεθ 13 (3), Ντόντσιτς 11 (1), Ματσιούλις 5 (1), Ρέγες 2, Αγιόν 10, Κάρολ 3 (1), Χάντερ 7, Γιουλ 23 (3), Τόμπκινς 6, Τέιλορ 3.
Γαλατάσαραϊ (Αταμάν): Σμιθ 6, Πρέλντζιτς 10 (2), Μίτσοβ 17 (4), Τάιους 14, Τόμπσον 6, Σιλμπ 9 (1), Γκιουλέρ 8, Ντίμπλερ 5 (1), Ντέντμον 6 (2).