Δύσκολη νίκη για την Μπαρτσελόνα στην Τουρκία, που κατάφερε να επιβληθεί της Νταρουσάφακα με 71-79. Οι Καταλανοί ήλεγχαν το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, με την Νταρουσάφακα να «γυρίζει» το ματς στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά να χάνει το προβάδισμα και τελικά τη νίκη στην τελευταία περίοδο.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε πολύ καλά στην αναμέτρηση, παίζοντας ωραίο μπάσκετ και έχοντας καλές επιλογές επιθετικά. Από την άλλη, η Νταρουσάφακα δεν μπορούσε να φανεί ιδιαίτερα ανταγωνιστική κι έστι έμεινε πίσω στο σκορ με πέντε πόντους (18-23). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Καταλανοί συνέχισαν να είναι καλοί επιθετικά, με την τουρκική ομάδα, ωστόσο, να ισορροπεί κάπως το παιχνίδι. Παρόλα αυτά, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να αυξήσει κι άλλο το προβάδισμά της, πηγαίνοντας στο ημίχρονο προηγούμενη με επτά πόντους (40-47).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Τούρκοι μπήκαν πολύ βελτιωμένοι στο παρκέ, τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, και κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς και να πάρουν το προβάδισμα, με την Μπαρτσελόνα να μένει πίσω με έξι πόντους (64-58). Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι έγινε… ντέρμπι, με την Μπαρτσελόνα να είναι τελικά αυτή που κατάφερε να πάρει τη νίκη, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 71-79.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 40-47, 64-58, 71-79.

Νταρουσάφακα (Τσακί): ΜακΚάλουμ 6, Όζμιζρακ 5 (1), Μπαϊγκούλ 2, Ντεμίρ 8 (2), Κιντ 10 (1), Οζντεμίρογλου, Σαβάς 5, Μπράουν 8 (1), Πέινερς, Ντίμπλερ 4, Έβανς 6 (2), Έρικ 17.

Μπαρτσελόνα (Πέσιτς): Σεραφέν 9, Πάνγκος 6, Ρίμπας 3 (1), Σίνγκλετον 18 (3), Μπλάζιτς 5, Σμιτς, Ερτέλ 13 (1), Πουστόβι, Οριολά 2, Κούριτς 3 (1), Κλαβέρ 2, Τόμιτς 17.