Η Ρεάλ Μαδρίτης απώλεσε μία μεγάλη διαφορά από την Μπάγερν, εντέλει κατάφερε να περάσει από το Μόναχο, κερδίζοντας με 72-82 για την 14η αγωνιστική της φετινής Ευρωλίγκας. Η Ρεάλ είναι ακόμα μία ομάδα που τα βρήκε… σκούρα απέναντι στους Βαυαρούς, παρά το γεγονός ότι κέρδισε.

Εξαιρετικά μπήκε στο παιχνίδι η Ρεάλ, η οποία είχε εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση, ενώ στην άμυνα δεν έδειχνε να απειλείται ιδιαίτερα από τους Γερμανούς, οι οποίοι από την αρχή έμειναν αρκετά πίσω στο σκορ (16-27). Στη συνέχεια, οι Βαυαροί έδειχναν να ισορροπούν λίγο την αναμέτρηση, ωστόσο οι Ισπανοί ήταν αυτοί που άνοιξαν κι άλλο τη διαφορά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα (31-46).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ και κατάφερε να μειώσει αρκετά τη διαφορά, με τους παίκτες του Πάμπλο Λάσο να τα βρίσκουν… σκούρα απέναντι στους αντιπάλους τους (59-65). Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι πλησίασαν ακόμα περισσότερο, όμως, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ξανά τον ρυθμό τους και με ένα ξέσπασμα έφτασαν τελικά στη νίκη με 72-82.

Δεκάλεπτα: 16-27, 31-46, 59-65, 72-82.

Μπάγερν Μονάχου (Ράντονιτς): Ντάνγκουμπιτς 2, Κινγκ, Κοπόνεν 10 (2), Ραντόσεβιτς 8, Λούσιτς 7 (1), Λο 5 (1), Ντέντοβιτς 10, Αμάιζε, Γιόβιτς 11 (1), Μπαρτέλ 10 (2), Ουίλιαμς 7, Ογκουνσίπε 2.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ 2, Ράντολφ 22 (4), Φερνάντεθ 8 (2), Καμπάτσο 3 (1), Αγιόν 4, Κάρολ 2, Ταβάρες 2, Γιουλ 19 (5), Ντεκ 2, Πρέπελιτς, Τόμπκινς 10 (1), Τέιλορ 8 (2).