Ο Ολυμπιακός έκανε ντέρμπι το ματς με την Νταρουσάφακα παρά την μεγάλη διαφορά που είχε δημιουργήσει, κατάφερε όμως να κερδίσει με 81-73 και να φτάσει στο 18-7, εξασφαλίζοντας και μαθηματικά τα playoffs. Στο 12-13 η ομάδα του Μπλατ, με την ήττα της να ευνοεί τον Παναθηναϊκό.

Η κυριαρχία των φιλοξενούμενων στα επιθετικά ριμπάουντ (6-12) λίγο έλειψε να κοστίσει στον Ολυμπιακό όμως τα 2/20 τρίποντα της Νταρουσάφακα δεν της άφηναν πολλά περιθώρια. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν και στο +21, 60-39, αλλά στο τέλος έχασαν την συγκέντρωσή τους. Κορυφαίος ο Κεμ Μπιρτς με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ ενώ ο Βασίλης Σπανούλης είχε 8 πόντους αλλά και 8 κρίσιμες ασίστ. Για την τουρκική ομάδα, την ζημιά πήγαν να κάνουν οι Γουάναμεϊκερ με 23 πόντους και Κλάιμπερν με 20.

Το φιλμ του αγώνα

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος ξεκίνησε με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ ενώ ο Ντέιβιντ Μπλατ με τους Ουίλμπεκιν, Ουάναμεϊκερ, Άντερσον Μόερμαν και Ζίζιτς.

Με βολή του Ζίζιτς η Νταρουσάφακα άνοιξε το σκορ πριν ο Παπανικολάου απαντήσει με γκολφάουλ. Η άμυνα των Πειραιωτών επέτρεπε εύκολους πόντους στους παίκτες του Μπλατ που έβρισκαν στόχο από τα 6.75μ. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι και στο 7’ το σκορ έγινε 17-14 με τρίποντο του Γκριν. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με σουτ εκτός ισορροπίας του Λοτζέσκι στην εκπνοή του χρόνου για το 25-18.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν υπομονή στην επίθεσή τους και ήθελαν να ξεφύγουν στο σκορ, όμως ήταν άστοχοι στα τρίποντα (1/5). Οι μόνοι πόντοι στην δεύτερη περίοδο είχαν έρθει από το λέι απ του Μπιρτς που έκανε το 27-18. Το επιμέρους σκορ ήταν μόλις 4-2 στο 14’ αλλά αυτό δεν πείραζε τον Ολυμπιακό. Ο Γουότερς πέτυχε 4 σερί πόντους και ο Λοτζέσκι ευστόχησε για τρεις και το 34-20. Αντίθετα ο Σπανούλης φαινόταν επηρεασμένος από την αποχή, ωστόσο μοίραζε ασίστ στους συμπαίκτες του. Στον αγώνα είχε περάσει και ο Γιανγκ που σε συνδυασμό με τους Πρίντεζη και Μάντζαρη έκαναν το σκορ 48-31, πριν ο Ζίζιτς μειώσει στα 4’’. Στην τελευταία επίθεση του ημιχρόνου ο Μάντζαρης ήταν άστοχος σε μακρινό τρίποντο.

Η επιστροφή του Σπανούλη είχε βελτιώσει την δημιουργία των Πειραιωτών (11 ασίστ). Αντίθετα τα 7 επιθετικά ριμπάουντ των Τούρκων έναντι 2 των γηπεδούχων δεν είχαν ουσιαστικό όφελος αφού η Νταρουσάφακα είχε 14/19 δίποντα και 1/10 τρίποντα.

Σε καλή κατάσταση βρισκόταν ο Μιλουτίνοφ που έφτασε τους 7 πόντους στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ενώ ο Σπανούλης πέτυχε το πρώτο του καλάθι με τρίποντο πριν μειώσει ο Κλάιμπερν για το 54-39. Η δημιουργία καλά κρατούσε, αφού ο αρχηγός του Ολυμπιακού «ταϊζε» τον Μπιρτς που κάρφωνε με μανία στο καλάθι της Νταρουσάφακα. Το σκορ στο 25’ ήταν 60-41. Οι δύο αντίπαλοι συμπλήρωσαν τα πέντε ομαδικά φάουλ ενώ απέμεναν τέσσερα λεπτά για την λήξη της τρίτης περιόδου. Οι Πειραιώτες αποσυντονίστηκαν σε αυτό στο σημείο και ο Μόερμαν με τρίποντο κατέβασε στους 11, 63-52. Οι Τούρκοι κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τα περισσότερα επιθετικά ριμπάουντ καθώς και την έλλειψη καθαρού μυαλού του Ολυμπιακού και μείωσαν ξανά στους 11, 69-58.

Η εικόνα των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνεχίστηκε και στην αρχή του ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου. Ουάναμεϊκερ και Άντερσον έκαναν το 71-63 και έφεραν την Νταρουσάφακα σε απόσταση μικρότερη των 10 για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδο. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν υποστεί «μπλακάουτ» και είδαν την τουρκική ομάδα να φτάνει στους 4, με τον Άντερσον. Μετά από αρκετή ώρα, Πρίντεζης και Σπανούλης έδωσαν ανάσα για το 75-69. Ένα ξέσπασμα επέτρεψε στον Ολυμπιακό να προηγηθεί με 8, 79-71, με τον αρχηγό του να σώζει με αυτοθυσία μια χαμένη μπάλα και στην συνέχεια να τελειώνει με υποδειγματικό λέι απ.Τελικό σκορ στο ΣΕΦ, 81-73 και 18η νίκη για τους Πειραιώτες.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 48-31, 69-58, 81-73

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 11(1), Μπιρτς 13, Γιανγκ 4, Παπαπέτρου, Σπανούλης 8(1), Ουότερς 7(1), Μιλουτίνοφ 8, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 7, Μάντζαρης 3(1), Λοτζέσκι 12(1).

Νταρουσάφακα (Μπλατ): Ουίλμπεκιν 6, Μπατούκ, Γουάναμεϊκερ 23, Κλάιμπερν 20(1), Ούλουμπει, Μόερμαν 5(1), Αλντεμίρ, Σαβάς 2, Άντερσον 12, Ζίζιτς 5, Χάραγκοντι.