Εκπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε η Μπασκόνια επικρατώντας στην Τουρκία επί της Γαλατάσαραϊ με σκορ 103-80. Με αυτήν την νίκη στο ρεκόρ 17-12, περιμένοντας τα ματς του Παναθηναϊκού και το άλλο ματς στην Ισπανία για να μάθει τις ελπίδες του για το πλεονέκτημα έδρας. Η ηττημένη ομάδα της βραδιάς πλέον έχει ρεκόρ 10-19 ισοβαθμώντας με την Μακάμπι και την Μπάμπεργκ.
Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Χάνγκα με 15 πόντους,3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο , Ντιόπ με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και ο Τιλί με 20 πόντους(8/10 σουτ), 4 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Τάιους με 14 πόντους ενώ μάζεψε 8 ριμπάουντ και ο Ντίμπλερ με 14 πόντους(4/5 τρίποντα).

”Εκτελούσε” από παντού η Μπασκόνια

Ρεσιτάλ δύο παικτών ήταν το πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, με τον Πλάις από την Γαλατά και τον Βόιντμαν από την Μπασκόνια, να σκοράρουν πέντε πόντους και οι δύο για τις ομάδες τους και να γίνεται προσωπική μονομαχία μεταξύ τους. Ο Πλάις συνέχισε να σκοράρει και διαμόρφωσε το 11-8, αλλά ο Χάνγκα που πήρε την σκυτάλη στο σκοράρισμα με δύο δικά του καλάθια, πήρε ξανά το προβάδισμα η Μπασκόνια(11-13). Γκιουλέρ και Μπάντιγκερ σκοράρουν για τρεις, με τον δεύτερο να απαντάει για το 14-19. Ο Ντιόπ που πέρασε στην θέση του Χάνγκα, κυριάρχησε στο καλάθι της Γαλατά, με αποτέλεσμα να σκοράρει με τρία καλάθια και να διαμορφώσει το σκορ πρώτου δεκαλέπτου(21-27).
Με δύο καλάθια από την Μπασκόνια ξεκίνησε το δεκάλεπτο και ένα γκολ-φάουλ του Τάιους που έφτασε τους 7 πόντους και διαμόρφωσε το 24-31 μετά από 1.30 λεπτό. Ακολούθησε ”πάρτι” τριπόντων από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι σκόραραν από παντού. Συγκεκριμένα σκόραραν 6 τρίποντα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με τον Μπομπουά και Τιλί να σκοράρουν δύο ο καθένας ενώ οι Χάνγκα και Μπλάζιτς σκόραραν τα υπόλοιπα. Οι γηπεδούχοι φυσιολογικά δεν μπόρεσαν να απαντήσουν στην ”εκτέλεση” των παικτών της Ισπανικής ομάδας με αποτέλεσμα να μείνουν αρκετά πίσω με την διαφορά στο ημίχρονο να είναι στους 16 πόντους(!) και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 44-60.

”Πέταξαν” στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Βάσκοι

Γρήγορη αντίδραση για να μπει στο παιχνίδι έψαχνε αρχικά η Γαλατά για να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Κατάφερε και έκανε στα πρώτα τρία λεπτά σερί 8-3 με τον Τάιους και τον Ντίμπλερ, αλλά η Μπασκόνια με δύο γρήγορα καλάθια από τον Μπομπουά και τον πολύ καλό Βόιντμαν πήρε προβάδισμα 15 πόντων, πέντε λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Όσο και να προσπαθούσε η Γαλατά να μειώσει στο σκορ, οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν τις λύσεις μέσα από την ρακέτα με τους Βόιντμαν και Ντιόπ να φαίνονται ασταμάτητοι και να φτάνουν τους 15 και 16 πόντους αντίστοιχα διαμορφώνοντας το σκορ 66-80.
Ενυπωσιακό
τέταρτο δεκάλεπτο της Μπασκόνια, αφού έσφιξε περισσότερο στην άμυνα της και παίζοντας όμορφο μπάσκετ στην επίθεση με πρωταγωνιστές τον Λάρκιν, που μέχρι εκείνη την ώρα δεν είχε βοηθήσει αρκετά στην επίθεση, αλλά και τον Τιλί, έκανε ένα τεράστιο σερί 5-21 διαμορφώνοντας το 71-101. Η διαφορά είχε εκτοξευτεί στους 30 πόντους, με την Γαλατά να σκοράρει μετά από 5 λεπτά με τρία συνεχόμενα τρίποντα, με τον Λαπροβίτολα να σκοράρει στην τελευταία επίθεση και το ματς να τελειώνει με σκορ 80-103 και την διαφορά στους 23 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 44-60,  66-80, 80-103.

Γαλατάσαραϊ: Πρέλντζιτς 3(1), Μίτσοφ 8(2), Φιτιπάλντο, Τάιους 14, Κορκμάζ 3(1), Σίλμπ 6, Αράρ, Πλάις 7, Ντέι 11(1), Γκιουλέρ 12(2),Ντίμπλερ 14(4), Κοκσάλ 2.

Μπασκόνια: Λάρκιν 11(3), Βόιντμαν 15(2), Χάνγκα 11(2), Μπομπουά 8(2), Σεντεκέρσκις, Μπλάζιτς 3(1), Ντιόπ 18, Τιλί 20(3), Λαπροβίτολα 2, Σενγκέλια, Μπάντιγκερ 9(1), Λουζ 6.