Ένας ψυχωμένος και παθιασμένος στο δεύτερο ημίχρονο, Ολυμπιακός, κέρδισε την Αναντολού Εφές με 74-62 και έφερε την σειρά στα ίσια! Οι Πειραιώτες έκαναν το πολυπόθητο break και θα παίξουν την πρόκριση στο ΣΕΦ μαζί με τον κόσμο τους (2/5).

Κορυφαίος και πραγματικός ηγέτης ο Βασίλης Σπανούλης με 18 πόντους και 4 ασίστ, πολλές βοήθειες από Πρίντεζη (11π.), Γκριν (10π.) και Παπανικολάου (8π.). Η Εφές είχε μπροστάρη τον Τζέισον Γκρέιντζερ με 17 πόντους ενώ Τόμας Ερτέλ και Τάιλερ Χάνεϊκατ έμειναν χαμηλά με 6 και 4 πόντους αντίστοιχα. Η άμυνα ήταν καθοριστική, καθώς οι Πειραιώτες κράτησαν τους Τούρκους κοντά στους 60 πόντους για δεύτερο σερί ματς.

Το… μάζεψε στο ημίχρονο ο Ολυμπιακός

Μια Εφές μόνος του ήταν ο Γκρέιντζερ στα πρώτα 3 λεπτά του ματς. Ο Ουρουγουανός γκαρντ ήταν ασταμάτητος και με 10 πόντους έδωσε προβάδισμα +8 στην ομάδα του (14-6). Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε 21-14 και οι Τούρκοι κυριαρχούσαν στο παρκέ του «Αμπντί Ιπεκτσί». Μιλουτίνοφ και Μπιρτς δεν τα πήγαιναν καλά και ο Γιανγκ κλήθηκε να βοηθήσει στην ρακέτα. Πάλευαν οι «ερυθρόλευκοι» όμως τα επιθετικά ριμπάουντ των γηπεδούχων τους κρατούσαν σε απόσταση. Η αντίδραση του Ολυμπιακού ήρθε με τον Παπανικολάου, που μείωσε στους 4, 33-29 στο 17’, και έδωσε «ανάσα» στην ομάδα του. Ημίχρονο στην Πόλη, 38-35 και όλα ανοιχτά.

Έδειξε καρδιά και 2-2!

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με άλει ουπ συνεργασία του Σπανούλη με τον Μπιρτς. Στην συνέχεια όμως ο Καναδός σέντερ υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ στον Ντάνστον, που δεν κόστισε στους Πειραιώτες. Στο 23’ το σκορ ήταν 40-40 σε ένα νευρικό παιχνίδι. Ακολούθησε ένας διαγωνισμός τριπόντων με αποτέλεσμα το 48-49 στο 25’. Ψυχωμένος ο Ολυμπιακός στο τρίτο δεκάλεπτο με ηγέτη τον Σπανούλη, έδειχνε ικανός να φύγει με το πολύτιμο διπλό. Στην κόψη του ξυραφιού βρισκόταν το ματς στο τρίτο δεκάλεπτο (54-55). Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιρναν κάτι από όλους τους παίκτες. Σειρά του Ουότερς, που με γκολφάουλ έκανε το 54-61 για την μεγαλύτερη διαφορά του Ολυμπιακού. Τα ριμπάουντ συνέχιζαν να αποτελούν πληγή για τους Πειραιώτες, που πάλευαν με νύχια και με δόντια. +11 με τρίποντο του Σπανούλη και 68-57! Το ματς τελείωσε και η σειρά επιστρέφει στο ΣΕΦ!

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 38-35, 54-55, 62-74

Αναντολού Εφές (Περάσοβιτς): Τόμας 2, Χάνεϊκατ 4, Μπάλμπαι 3(1), Μπράουν 9(1), Οσμάν 8, Γκρέιντζερ 17(1), Ερτέλ 6, Πολ 4, Ντάνστον 7, Κερκ 2.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 10(1), Μπιρτς 9, Γιανγκ 4, Παπαπέτρου 6(2), Σπανούλης 18(5), Ουότερς 3, Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 11(1), Παπανικολάου 8(2), Μάντζαρης 3(1).