Παιχνίδι για καρδιακούς ήταν αυτό στην Πόλη όπου η Φενέρμπαχτσε πήρε την νίκη στην παράταση κόντρα στην μαχητική Μπαρτσελόνα με σκορ 68-65(58-58 κ.α.). Με αυτήν την νίκη η Φενέρ έφτασε σε ρεκόρ 18-12 περιμένοντας να μάθει τα υπόλοιπα αποτελέσματα, ενώ η Μπαρτσελόνα έχει ρεκόρ 12-18 έχοντας αποκλειστεί εδώ και καιρό από την επόμενη φάση.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα ενώ πολύ καλός ήταν και ο Κώστας Σλούκας με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα. Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Κλαβέρ με 15 πόντους με 7 ριμπάουντ και ο Ράις με 19 πόντους

Μπλακ-άουτ η Φενέρ στο ημίχρονο

Χωρίς τον Ντίξον  η Φενέρ κόντρα στην Μπαρτσελόνα καθώς τέθηκε εκτός 12αδας. Στο ματς τώρα, καθόλου καλά δεν μπήκαν οι γηπεδούχοι αφού βρέθηκαν να χάνουν μετά από δύο λεπτά παιχνιδιού με 6 πόντους με δύο τρίποντα του Κλαβέρ. Την λύση στην επίθεση θα την δώσει ο Σλούκας(άρχισε βασικός), με σουτ από μέση απόσταση. Πολύ νευρική η ομάδα του Ζοτς καθώς έχει ξεκινήσει με 1/7 σουτ έπειτα από 4.30 λεπτά. Με 5 γρήγορους πόντους η Φενέρ θα περάσει για πρώτη φορά μπροστά(7-6) αλλά ένα λάθος του Σλούκα και λέι απ του Κλαβέρ θα επαναφέρει το προβάδισμα για τους Ισπανούς. Η Μπαρτσελόνα χωρίς τον Κλαβέρ(που έχει όλους τους πόντους) έχει 0/12 σουτ. Γκολ-φάουλ από τον Ράις για το 11-15 με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται.
Όρθια κρατάει την Φενέρ ο Κάλινιτις που έχει πετύχει τους τελευταίους 8 πόντους των γηπεδούχων με 4/4 σουτ. Ο Σλούκας με βολές αύξησε την διαφορά που είχε πάρει η ομάδα του στους 4 πόντους(24-20). Ακολούθησε 0-9 με τον Βεζένκοφ αλλά και τον Ράις να  διευρύνουν το προβάδισμα υπέρ της Μπαρτσελόνας(24-29) . Δεν μπορεί να πάρει το αμυντικό ριμπάουντ η Μπαρτσελόνα με τον Ούντο να σκοράρει εύκολα. Τέλος, ο Βέσελι θα σκοράρει έπειτα από λάθος του Νάβαρο στην επίθεση για το 30-31 και την ανάπαυλα με τους Ισπανούς να βρίσκονται μπροστά στο σκορ.

Αντέδρασαν στα ξεσπάσματα της Φενέρ οι Ισπανοί

Σαφώς βελτιωμένη η εικόνα της Φενέρ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους καθώς με πρωταγωνιστή τον Ντατόμε στην επίθεση και με πιο ασφυκτική πίεση στην άμυνα κατάφερε να τρέξει σερί 10-2 με το σκορ να γίνεται 40-33. Ο Ράις και Ναβάρο θα μειώσουν στο καλάθι για τους φιλοξενούμενους(40-38). Τρίποντο από τον Ράις και πάλι με την Μπαρτσελόνα να παίρνει μετά από ώρα το προβάδισμα. Με καλάθι του Κάλινιτς η Φενέρ θα ισοφαρίζει αλλά ο Ντιανιέ με το πρώτο του καλάθι θα κάνει το σκορ 44-46 με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.
Γρήγορα θα περάσει μπροστά η Φενέρ(50-46), αφού οι Μαχμούτογλου και Κάλινιτς θα σκοράρουν για τρεις αλλά η Μπαρτσελόνα φαίνεται πως είναι αποφασισμένη να φύγει με νίκη από την Τουρκία καθώς με σερί 1-10 σε λιγότερο από 3 λεπτά θα απαντήσει στο σερί της Φενέρ με δικό της ξέσπαμα για το 51-56. Ο Μπογκντάνοβιτς θα σκοράρει για τρεις για μια ακόμα ισοπαλία στο παιχνίδι. Κρίσιμο καλάθι από τον Τόμιτς αλλά απαντάει ο Μπογκντάνοβιτς και φέρνει το ματς στα ίσα με το σκορ να είναι 58-58 και 5 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος. Άστοχος ο Ράις, παράταση το παιχνίδι.

Λύγισε στην παράταση η Μπαρτσελόνα

Κόπονεν και Κλαβέρ σκόραραν στην αρχή της παράτασης αλλά ο Μπογκντάνοβιτς ήταν και πάλι εκεί για να απαντήσει και να κάνει το 63-63. Άστοχες οι δύο ομάδες με λιγότερα από 2 λεπτά να μένουν για το τέλος. Μεγάλο δίποντο από την γωνία του Μπογκντάνοβιτς που σκόραρε υπό πίεση για το 65-63. Σλούκας και Τόμιτς σκοράρουν για 67-65. Τάιμ άουτ με 13 δευτερόλεπτα να έχουν μείνει. Μία εύστοχη βολή από τον Σλούκα(68-65) με τον Κόπονεν να μην μπορεί να στείλει το παιχνίδι σε δεύτερη παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 11-15, 30-31, 44-46, 58-58, 68-65(παράταση).

Φενέρμπαχτσε: Ούντο 9, Μαχμούτογλου 3(1), Άντιτς 3, Μπογκντάνοβιτς 15(3), Μπένετ, Σλούκας 10, Νάναλι 3(1), Βέσελι 5, Κάλινιτς 13(1), Ντατόμε 7.

Μπαρτσελόνα: Μάνφορντ, Ράις 19(3), Κλαβέρ 15(3), Ναβάρο 4, Βεζένκοφ 7(1), Έρικσον, Ντιανιέ 2, Κόπονεν 6(2), Περπέρογλου 4, Τόμιτς 8.