Ακόμη μία νίκη για τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ. Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν σε καταπληκτική ημέρα τους Σπανούλη, Πρίντεζη, Μιλουτίνοφ και ΜακΚλιν και επιβλήθηκαν της Μπάμπεργκ με 87-79, παραμένοντας στη θέση της βαθμολογίας της Ευρωλίγκα. Το ντεμπούτο του με τη Γερμανική ομάδα έκανε ο Λούκα Μπιάνκι

Το φιλμ του αγώνα:

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση και με 4 σερί πόντους του Μιλουτίνοφ πήρε προβάδισμα 5 πόντων (8-3 6:28), ενώ λίγο αργότερα ο Πρίντεζης έκανε το 10-3, με τους «Πειραιώτες» να παίζουν εκπληκτική άμυνα. Η Μπάμπεργκ αντέδρασε και με μπροστάρη τον Χίκμαν μείωσε σε 12-10 στα 4:27. Παρόλα αυτά οι  «ερυθρόλευκοι» δεν πτοήθηκαν και με τους Παπανικολάου, Πρίντεζη και ΜακΛιν ανέβασαν τη διαφορά στους 10 (27-17) ένα λεπτό πριν το τέλος, με το σκορ της πρώτης περιόδου να είναι το 27-19.

Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι. Αρχικά ο Ράιτ με 4 συνεχόμενους πόντους έφερε την ομάδα του στο -4 (27-23), ενώ ο Λο με 2 σερί τρίποντα ισοφάρισε σε 29-29 στο 13. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, μέχρι που ο Τιλί με 6 σερί πόντους (2/2 τρ.) διαμόρφωσε το 38-31 υπέρ του Ολυμπιακού στα 4:31. Η Μπάμπεργκ απάντησε άμεσα, ισοφαρίζοντας εκ νέου (38-38), ενώ ο Ολίντε έδωσε προβάδισμα στους Γερμανούς (38-40 1:29) με τους «ερυθρόλευκους» να «βραχυκυκλώνουν» σε εκείνο το διάστημα. Το ημίχρονο έκλεισε ισόπαλο με 42-42.

Στη τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός με μπροστάρη τον Μιλουτίνοφ, ο οποίος έκανε ότι ήθελε στο παρκέ, πήρε μια διαφορά 7 πόντων (51-44 7:37). Ο Ράιτ μείωσε προσωρινά για τη Μπάμπεργκ σε 51-47 και στη συνέχεια ο Πρίντεζης ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (59-49 4:15). Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με 69-61 υπέρ των «Πειραιωτών».

Στη τέταρτη και τελευταία περίοδο, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, κρατούσε την υπέρ της διαφορά, παρά τις προσπάθειες των Γερμανών να διεκδικήσουν το παιχνίδι. Με κύριο εκφραστή τον ΜακΛιν, ο Ολυμπιακός έβρισε λύσεις στο σκοράρισμα και σε συνδυασμό με τα ριμπάουντ ήρθε η νίκη με 87-79.

Για τον Ολυμπιακό που παραμένει στη δεύτερη θέση με ρεκόρ 18-7, κορυφαίος ήταν ο Μιλουτίνοφ με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, με τον Σπανούλη να κάνει και εκείνος εξαιρετικό παιχνίδι με 17 πόντους και 8 ασίστ, ενώ ο Πρίντεζης με τον ΜακΛιν πρόσθεσαν από 16 πόντους ο καθένας.

Για τη Μπάμπεργκ που έπεσε στο 9-16 και δεν έχει ουσιαστικά ελπίδες πρόκρισης, ο Ράιτ ήταν πρώτος σκόρερ με 23 πόντους, με τους Λο και Χίκμαν να τον ακολουθούν με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Νίκος Ζήσης σε 12 λεπτά συμμετοχής είχε 2 πόντους (0/1 τρ. 2/2β.), 1 ριμπάουντ και 1 λάθος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-19, 42-42, 69-61, 87-79.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 16 , Μπράουν , Παπαπέτρου 3, Σπανούλης 17 (1), Μιλουτίνοφ 16 , Στρέλνιεκς, Τιλί 6 (2), Πρίντεζης 16 (1), Παπανικολάου 8, Ρόμπερτς 5 (1).

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Μπάνκι): Χάκετ 6, Χίκμαν 14 (1), Ράιτ 23 (6), Ζήσης 2, Νίκολιτς, Στάιγκερ, Μίτροβιτς, Λο 16 (3), Ολίντε 2, Ρούμπιτ 6, Ραντόσεβιτς 10.