Από άλλο πλανήτη η Ρεάλ! Η “βασίλισσα” έπαιξε απίθανο μπάσκετ και πέρασε σαν “σίφουνας” από τη Βαρκελώνη, νικώντας με 101-74 τη Μπαρτσελόνα, για την 23η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Το φιλμ του αγώνα:

Η Ρεάλ μπήκε «φουριόζα» στην αναμέτρηση και πήρε προβάδισμα με 9-0, με καλάθι του Ταβάρες. Ο Ερτέλ με 4 σερί πόντους μείωσε σε 9-4, όμως η «βασίλισσα» δεν πτοήθηκε και προηγήθηκε με 21-5, κάνοντας ότι ήθελε στο παρκέ του «Παλάου Μπλαουγκράνα». Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 30-13 υπέρ των Μαδριλένων, με τον Βεζένκοφ να σκοράρει για τρεις στην εκπνοή.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να μειώσει, όμως  το σύνολο του Λάσο είχε πάντα τις λύσεις! Αρχικά, οι γηπεδούχοι , μείωσαν σε 32-19, ενώ λίγο αργότερα ο Ναβάρο κατέβασε ακόμη περισσότερο τη διαφορά, πετυχαίνοντας καλάθι+φάουλ για το 43-33. Σε εκείνο το σημείο, οι παίκτες του Πέσιτς έδειχναν να «ξυπνούν», όμως οι Καμπάτσο και Τέιλορ επανέφεραν τη τάξη και έδωσαν προβάδισμα με +15 (48-33) στους «μερένχες». Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 52-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κάρολ με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 20 (61-39) στα 7:45 και κάπου εκεί ουσιαστικά τέλειωσε το παιχνίδι, παγώνοντας παράλληλα το γήπεδο. Η Μπαρτσελόνα φάνηκε ότι δεν είχε διάθεση για να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση ή έστω να μειώσει τη διαφορά και «παραδόθηκε» στις ορέξεις της Ρεάλ. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 83-57. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη με 101-74 επί της Μπάρτσα μέσα στο Παλάου Μπλαουγκράνα.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Κάρολ με 18 και Ράντολφ με 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ εξαιρετική δουλειά έκανε και ο Καμπάτσο με 13 πόντους και 9 ασίστ. Ο Ντόνσιτς έμεινε χαμηλά, σκοράροντας μόλις 2 πόντους. Για τους ηττημένους, οι Ερτέλ και Βεζένκοφ σημείωσαν από 11 πόντους έκαστος.

Με αυτή τη νίκη η Ρεάλ, ανέβηκε στη θέση και βελτίωσε το ρεκόρ της στο 14-9, ενώ από την άλλη η Μπαρτσελόνα, η οποία είναι η απογοήτευση της σεζόν, έπεσε στο 7-16 και βρίσκεται στη προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-30, 35-52, 57-83, 74-101

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Πρέσι, Χάνγκα 10, Τζάκσον 2, Ναβάρο 9 (1), Ερτέλ 11 (1), Βεζένκοφ 11 (2), Κόπονεν 10 (2), Κλαβέρ 3 (1), Τόμιτς 9, Μορμάν 9 (1).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Αλόνσο): Κοζέρ 10 (2), Ράντλ 3 (1), Ράντολφ 16 , Φερνάντεθ 5 (1), Ντόντσιτς 2 Ματσιούλις, Ρέγες 13 Καμπάτσο 11 (3), Αγιόν 10Κάρολ 18 (4)Ταβάρες 5, Τέιλορ 8.