Η Γαλατάσαραϊ ολοκλήρωσε με νίκη 84-79 επί της Μπάμπεργκ τις υποχρεώσεις της στην φετινή Ευρωλίγκα. Οι Τούρκοι ήταν ανώτεροι στο τέταρτο δεκάλεπτο και με επιμέρους 26-16 έφτασαν σε ρεκόρ 11-20, παίρνοντας την εκτός έδρας νίκη.

Για τους νικητές Γκιουλέρ με 17 και Σιλμπ με 16 πόντους ήταν οι κορυφαίοι. Από τους γηπεδούχους ο Μέλι είχε 17 πόντους ενώ ο Νίκος Ζήσης τελείωσε με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 23’44”.

Οι Γερμανοί προηγήθηκαν γρήγορα 7-0 αλλά οι Τούρκοι με σερί 11-2 χάρη σε 7 πόντους του Ντέι, πέρασαν μπροστά με 11-9 στο 5’. Μέλι και Κοζέρ επανέφεραν την Μπάμπεργκ στην θέση του οδηγού με το δεκάλεπτο να τελειώνει 23-20. Με όπλο τα τρίποντα (5/5) η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι ανέβασε την διαφορά στους 9, 31-22, στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Η Γαλατά ισορρόπησε το ματς και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 45-43 υπέρ των γηπεδούχων.

Η κατάσταση δεν άλλαξε  δραματικά στην τρίτη περίοδο καθώς οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά μέχρι να έρθει ένα ξέσπασμα της Μπάμπεργκ που έφτασε στο +7, 54-47 με τον Ζήση να έχει 10 πόντους με 2/3 τρίποντα. Οι γηπεδούχοι αντιδρούσαν κάθε φορά που η τουρκική ομάδα πλησίαζε και στο 30’ το σκορ ήταν 63-58. Ο Σιλμπ πέτυχε δύο σερί τρίποντα και έβαλε την Γαλατά μπροστά με 64-63. Η Γαλατάσαραϊ με τους Μίτσοφ και Γκιουλέρ να την οδηγούν κατάφερε να προσπεράσει και να πάρει το ματς με σκορ 84-79.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 45-43, 63-58, 79-84

Μπάμπεργκ (Τρινκιέρι): Κοζέρ 6, Μέλι 17(1), Ζήσης 11(2), Νίκολιτς, Τάις 5(1), Λο 8(2), Βερεμένκο 4, Μίλερ 11, ΜακΝιλ 1, Χέκμαν 9(1), Ραντόσεβιτς 7.

Γαλατάσαραϊ (Αταμάν): Πρέλντζιτς 8(2), Μίτσοφ 13(3), Φιτιπάλντο 2, Τάιους 7, Κορκμάζ, Σιλμπ 16(4), Αράρ, Πλάις 6, Ντέι 15(1), Γκιουλέρ 17(2), Κοκσάλ.