Η Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε της Μάλαγα με 90-86 και κράτησε ζωντανές τις λιγοστές ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση της Euroleague.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το ματς χωρίς να ασχολούνται ιδιαίτερα με την άμυνα και παίζοντας ένα εξίσου “άναρχο” μπάσκετ, καθώς το ματς ήταν σε γενικές γραμμές αδιάφορο. Οι ελάχιστες ελπίδες που είχαν οι δύο ομάδες για πρόκριση στην επόμενη φάση είχαν ως αποτέλεσμα ένα άκρως εντυπωσιακό σε θέαμα παιχνίδι με το σκορ στο ημίχρονο να είναι 43-45 για τη Μάλαγα.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί με συνεχόμενα τρίποντα του Μπρουκς και έφεραν τη διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου στο +7 με το σκορ να είναι 67-60. Η Μάλαγα προσπάθησε στην αρχή της τελευταίας περιόδου να γυρίσει το ματς, ωστόσο οι γηπεδούχοι άντεξαν σκοράροντας δύσκολα καλάθια και πήραν την 3η νίκη τους στο Top-16 που τους διατηρεί στο κόλπο της πρόκρισης.

Ο Τζεντίλε με 23 πόντους ήταν ο καλύτερος των νικητών, με τους Σάμουελς (19π.) και Μπρουκς (17π.) να είναι άξιοι συμπαραστάτες του. Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Γκριν (22π.), Τούλσον (15π.) και Γκρέιντζερ (14π.)

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 43-45, 60-67, 90-86

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μπάνκι): Ράγκλαντ 2, Μπρουκς 17 (4), Τζεντίλε 23 (3), Μέλι 8 (2), Κλέιζα 3 (1), Έλεγκαρ 4, Χάκετ 11, Σάμουελς 19, Μος 3.

ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): Γκάμπριελ 1, Μάρκοβιτς 5 (1), Τούλσον 15 (3), Τόμας 4, Σουάρεζ 4, Γκρέιντζερ 14 (1), Βάσκεθ 4, Κουζμίνσκας 11 (2), Γκριν 22 (2), Γκολούποβιτς 6.