Η Φενέρμπαχτσε αποδείχτηκε «εφτάψυχη» και έφτασε στην νίκη με 86-83 επί της Μπαρτσελόνα. Απόλυτος πρωταγωνιστής της ανατροπής για την τουρκική ομάδα, που βρέθηκε στο -13 στην τρίτη περίοδο, ήταν ο Κώστας Σλούκας. Ο Έλληνας γκαρντ σταμάτησε στους 22 πόντους(14 στο 2ο ημίχρονο) και μοίρασε 11 ασίστ όντας ο απόλυτος ενορχηστρωτής της αντεπίθεσης της ομάδας του «Ζοτς» στην 4η περίοδο όπου έκανε επιμέρους 36-21.Για την Μπαρτσελόνα, που έπαθε «μπλακ-αουτ» στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα, ο Μπλάζιτς είχε 15, ενώ ο Τόμιτς ήταν εξαιρετικός στο 2ο ημίχρονο τελειώνοντας την αναμέτρηση με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ μοίρασε και 4 ασίστ.

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε δυναμικά στην άμυνα και με την βοήθεια των 3 επιθετικών ριμπάουντ προηγήθηκε 8-4 στα πρώτα τρία λεπτά του αγώνα. Με 8 συνεχόμενους πόντους του Γιακά Μπλάζιτς η Μπαρτσελονα έτρεξε σερί 0-8 σε λιγότερο από 1 λεπτό και προσπέρασε με 8-12. Οι ομάδες άρχισαν σταδιακά να βρίσκουν τον ρυθμό τους στη επίθεση με αλλεπάλληλα καλάθια. Ο Μπλάζιτς έκανε εξαιρετικη δουλειά και με το 4ο καλάθι του στο δεκάλεπτο έδωσε προβάδισμα πέντε ποντων(14-19) στο 7′. Η Μπαρτσέλονα έκανε εξαιρετική δουλειά στο 1ο δεκάλεπτο κράτησε χαμηλά την ομάδα του Ζελικο Ομπράντοβιτς, ενώ σκόραρε 23 πόντους όντας μπροστά στο σκορ με 16-23. Η ισπανική ομάδα ανάγκασε την Φενέρ σε 7 λάθη στα πρώτα 12 λεπτά και την έβγαλε εκτός ρυθμού. Η τουρκική ομάδα αντεδρασε και έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσα με τον Αλί να πετυχαίνει δύο συνεχόμενα τρίποντα και οι δύο ομάδες να βρίσκονται στο 26-26. Οι δύο προπονητές δοκίμασαν ψηλά σχήματα από το 14′ και μετά με αποτέλεσμα το παιχνίδι να γίνει πιο «physical» και και τις ομάδες να βρίσκουν πόντους είτε στο ζωγραφιστό είτε από βολές.

Σε αυτό το διάστημα σημαντικές αρμοδιότητες στην δημιουργία είχαν οι Πάνγκος και Σλούκας αντίστοιχα για κάθε ομάδα με την Μπαρτσελόνα να κρατάει μικρό προβάδισμα μέχρι το 15′ (27-30)πριν ο Γκούντουριτς φέρει το παιχνίδι και πάλι στα ίσα στο 16′(30-30). Η ομάδα του Ζοτς έτρεξε σερί 8-3 και προσπέρασε με 33-35 δύο λεπτά πριν την λήξη. Η Φενέρμπαχτσε είχε «ξέσπασματα» στο πρώτο ημίχρονο με την Μπαρτσελόνα να την κάνει να νιώθει «άβολα» στοχεύοντας τον Τόμιτς στο ζωγραφιστό και αναγκάζοντας την σε πολλά λάθη. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 37-38 υπέρ της Μπαρτσα. Συνολικά, η Φενέρ έμεινε στο παιχνίδι λόγω του Μοχάμεντ Αλι(17π., 4-6 σουτ), ενώ όσο αγωνίστηκε ο Σλούκας(4π.,6ασ.), η τουρκική ομάδα κυκλοφόρησε καλύτερα την μπάλα στην επίθεση. Από την άλλη, οι Ισπανοί στηρίχθηκαν στο Μπλάζιτς όπου πέτυχε 12 πόντους κάνοντας τρομερή δουλειά στο 1ο δεκάλεπτο, ενώ ο Τόμιτς πήρε τα ηνία του σκοράρισματος στο 2ο δεκάλεπτο έχοντας συνολικά 9 πόντους στο 1ο ημίχρονο.

Οι Ισπανοί μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και έτρεξαν σερί 0-10 στο πρώτο τρίλεπτο που έφερε την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή(37-48). Η ομάδα του Ζελικο Ομπράντοβιτς πέτυχε το πρώτο καλάθι της μετά από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά έχοντας βρεθεί πίσω με -13(37-50, μείωσε σε 40-50). Η Φενέρ έφερε ξανά την διαφορά σε μονοψήφια διαφορά γρήγορα και μείωσε σε 48-53 στο 18 τρέχοντας σερί 8-3 σε διάστημα 4 λεπτών και βρίσκοντας ξανά την αμυντική της ισορροπία. Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Ρίμπας στο τελευταίο 1μιση λεπτό έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της Μπαρτσα με το 3ο δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 52-61.

Η Φενέρ μπήκε δυνατά προσπαθώντας να μειώσει γρήγορα την διαφορά στην τελευταία περίοδο αλλά οι Ισπανοί βρήκαν μεγάλα σουτ. Η ομάδα του «Ζοτς» έβαλε την μπάλα στα χέρια του Σλούκα με τον Έλληνα γκαρντ να έχει 12 πόντους και 9 ασιστ μέχρι το 34′ με την τουρκική ομάδα να φτάνει μετά από ρκετη ώρα σε απόσταση αναπνοής (66-68). Ο Σλουκας έκανε πράματα και θάματα στο παιχνίδι και κράτησε «ζωντανη» την Φενέρ στο 35′ με τρίποντο όντας ο παίκτης που κράτησε την Φενέρ στο παιχνίδι. Η Μπαρτσελόνα κρατησε το προβάδισμα, βρήκε και πάλι μεγάλα σουτ από Κουριτς και Ερτέλ προηγήθηκε με 69-76 στο 36′ όμως οι Τούρκοι έβρισκαν αντίδραση κυρίως με ατομικές προσπάθεiες αλλά και εμπνεύσεις του Σλούκα. Το παιχνίδι ήταν στην κόψη του ξυραφιού με τον Σλούκα να πετυχαίνει ακόμα ένα τεράστιο τρίποντο και να φέρνει στα ίσα την αναμέτρηση (77-77). Ένα απίστευτο ρεσιτάλ του Σλούκα στην 4η περίοδο έδωσε το πρώτο προβάδισμα της Φενέρ στο 2ο μέρος έχοντας 14 πόντους στο δεύτερο μέρος μέχρι το 38′ και δίνοντας στην ομάδα του το «μομεντουμ» (79-77 στο 38′). Οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 81-77 μετά από 2 βολές του Μέλι με τον Μαχμούτογλου να ολοκληρώνει την ανατροπή με τρίποντο που έφερε το 84-78 με 22” να απομένουν για την λήξη.

Τα δεκάλεπτα:16-23, 37-38,52-61,88-82