Ο Παναθηναϊκός μετά από 3 συνεχόμενες ήττες, κατάφερε να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα, επικρατώντας στην έδρα της Μάλαγα με σκορ 79-90. Το “τριφύλλι” με εξαίρεση το 2-3 στην αρχή του αγώνα, ήταν πίσω στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού. Οι παίκτες του Πασκουάλ δεν μπορούσαν να αντιδράσουν κόντρα στην Μάλαγα, η οποία είχε πάρει “φωτιά” από τα 6,75, ενώ ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πετύχει μόλις 1 τρίποντο στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη όμως όλα άλλαξαν και ο Παναθηναϊκός άρχισε να βρίσκει πόντους από την περιφέρεια, ενώ με πολύ καλή άμυνα στην τελευταία περίοδο, κατάφερε να πάρει τελικά τη νίκη.

Κορυφαίος για τους “πράσινους” ήταν ο Κέι Σι Ρίβερς, ο οποίος ολοκληρωσε το παιχνίδι με 24 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, με τους Τζέιμς Γκιστ και Νικ Καλάθη να έχουν επίσης καλή απόδοση με 16 και 12 πόντους, ενώ καταλυτική ήταν και η παρουσία του Λούκας Λεκαβίτσιους (10 πόντοι) στο παρκέ, ο οποίος ήταν αυτός που στις αρχές της τέταρτης περιόδου έβαλε γερές βάσεις για τη νίκη του Παναθηναϊκού. Για την Μάλαγα αυτοί που ξεχώρισαν, ήταν οι Νέντοβιτς και Μπρουκς, οι οποίοι σημείωσαν από 19 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με την Μάλαγα ωστόσο να ανεβάζει ρυθμούς περίπου στα μέσα της πρώτης περιόδου, κατάφερε σταδιακά να πάρει μια σημαντική διαφορά, ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο με το υπέρ της σκορ 24-18. Οι γηπεδούχοι με την έναρξη της δεύτερης περιόδου συνέχισαν στα “κόκκινα” και έχοντας βρει μεγάλα σου από τα 6,75, κατάφεραν να πάρουν διψήφια διαφορά (33-22) για πρώτη φορά στο παιχνίδι, με τον Σαλίν να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων. Ο Παναθηναϊκός έδειχνε να μην μπορεί να βρει λύσεις και κυρίως από την περιφέρεια, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια τελικά με σκορ 44-32.

Στην επανάληψη αν και η Μάλαγα κατάφερε να προηγηθεί με 14 πόντους (48-34), ο Παναθηναϊκός κατάφερε να τρέξει ένα επιμέρους σκορ 11-2 και να ρίξει τη διαφορά στους 5 πόντους (50-45). Το “τριφύλλι” κατάφερε να μειώσει κι άλλο την διαφορά, αλλά οι γηπεδούχοι με ένα ξέσπασμα, αύξησαν τη διαφορά στο +8 (60-52). Οι παίκτες του Πασκουάλ όμως έβγαλα εκ νέου αντίδραση και κατάφεραν λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου να μειώσουν στους 2 πόντους (60-58), με τον Θανάση Αντετοκούνμπο να κλέβει την μπάλα και στην συνέχεια να σκοράρει. O Παναθηναϊκός στο τελευταίο μέρος κατάφερε τελικά να πάρει το προβάδισμα (60-63), με τον Λεκαβίτσιου να σημειώνει 5 σερί πόντους. Η Μάλαγα παρότι ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει προβάδισμα 8 πόντων, ισοφάρισε το παιχνίδι, αλλά ο Λεκαβίτσιους για ακόμη μία φορά έβαλε μπροστά τους “πράσινους” με 3 πόντους (72-75). O Ρίβερς περίπου 3 λεπτά πριν το τέλος αύξησε την διαφορά για την ομάδα του Πασκουάλ στους 9 πόντους (74-83). Ο Παναθηναϊκός τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη παίζοντας καλή άμυνα στα τελευταία λεπτά, με το τελικό σκορ του αγώνα να είναι το 79-90

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 44-32, 60-58, 79-90.

Μάλαγα (Πλάθα):  Οκούο 4, ΜακΚάλουμ 7 (1),  Ντίαθ 6, Σάλιν 3 (1), Ντίεθ 2, Μιλοσάβλιεβιτς 8 (2), Νέντοβιτς 19 (2), Βατσίνσκι  3 (1), Μπρουκς 14 (1), Όγκουστιον 11, Σουάρεθ 2.

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ):  Σίνγκλετον 10 (1), Ρίβερς 24 (6), Τζέιμς 10, Πέιν 2, Γκιστ 16, Βουγιούκας, Λεκαβίτσιος 10 (2), Γκάμπριελ 2, Όγκστ, Καλάθης 12, Αντετοκούνμπο 4.